زیتون- وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای، فهرست تحریم‌های جدید ایران را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، فهرست تجهیزات پزشکی که برای ورود به ایران نیازمند مجوز ویژه هستند، طولانی‌تر می‌شود.
این بدان معناست که برای صدور این تجهیزات به ایران باید به صورت مجزا از دولت آمریکا درخواست صدور مجوز شود.
از جمله تجهیزات پزشکی که وارد این فهرست شده‌اند می‌توان به دستگاه‌های تولید اکسیژن، پمپ‌های با قدرت پمپاژ بیش از یک لیتر در دقیقه، تجهیزات عکس برداری پزشکی تشخیص بیماری شامل تجهیزات عکس برداری گاما، تجهیزات عکس برداری لمسی و تجهیزات گرمانگاری (ترموگرافی) است.
همچنین به موجب این بخشنامه صادرات و صادرات مجدد بیش از ۳۵ قلم تجهیزات آزمایشگاهی نیازمند کسب مجوز ویژه از دولت آمریکا دانسته شده است.
رویترز شب گذشته به نقل از مقام‌های آگاه مدعی شد که آمریکا امروز تحریم‌های یک‌جانبه جدیدی علیه برخی نهاد های ایرانی وضع می‌کند که این تحریم‌ها به گفته این رسانه «به نحوی تنظیم شده است که در تناقض با برجام نباشد.»
یک منابع آگاه به شرط عدم افشای نامش به رویترز گفته بود که نزدیک به ۸ نهاد ایرانی در ارتباط با آنچه که آمریکا «فعالیت‌های مرتبط با تروریسم» عنوان می‌کند و ۱۷ نهاد دیگر هم در ارتباط با «فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک» تحریم خواهند شد.

بازگشت به صفحه اول