بیست شباهت ترامپ و احمدی‌نژاد

ابراهیم نبوی

یک، همه روشنفکران و هنرمندان و دانشگاهیان و ساکنان شهرهای بزرگ با انتخاب احمدی‌نژاد مخالف بودند و مردم بخش‌های عقب‌مانده و دورافتاده کشور او را انتخاب کردند، همه روشنفکران و هنرمندان و دانشگاهیان و ساکنان شهرهای بزرگ آمریکا با انتخاب ترامپ مخالف بودند و مردم بخش‌های عقب‌مانده و دورافتاده و ردنک‌های آمریکا او را انتخاب کردند.

دو، شعار ترامپ این بود که عظمت آمریکا را برمی‌گردانیم، شعار احمدی نژاد این بود که ایران را قدرت اول اقتصادی جهان می‌کنیم.

سه، تا نیم ساعت به پایان رای‌گیری احمدی‌نژاد سوم بود و تا نیم ساعت به پایان انتخابات ترامپ دوم بود، رای مخالفان احمدی‌نژاد در مرحله اول از رای او بیشتر بود و بخاطر دومرحله‌ای بودن انتخاب شد. رای ترامپ هم از هیلاری کمتر بود و بخاطر انتخابات الکترال برنده انتخابات شد.

چهار، تنها کشوری که از انتخاب احمدی‌نژاد خوشحال شد، روسیه بود، تنها کشوری که از انتخاب ترامپ خوشحال شد، روسیه بود.

پنج، ترامپ برای رای آوردن علیه مسلمان‌ها، مکزیکی‌ها و چینی‌ها سخنرانی کرد، احمدی نژاد برای رای آوردن علیه آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و انگلیسی‌ها سخنرانی کرد.

شش، مهم‌ترین سئوال مردم بعد از انتخاب ترامپ و احمدی نژاد این بود که « کی به این رای داد؟» و از هم سئوال می‌کردند « یعنی این می‌خواد بشه رئیس جمهور.»

هفت، در دوره هیچ رئیس‌جمهوری مانند احمدی‌نژاد طنزنویسان و مردم در مورد او جوک نساختند، طنزنویسان می‌گفتند «همین جملاتی که می‌گوید، خودش طنز است.» در مورد ترامپ هم همین‌طور شد، بیشترین جوک در مورد او ساخته شد و الک بالدوین گفت: «سخنرانی‌های ترامپ متن برنامه‌های طنز ماست. نیازی به نویسنده نداریم.»

هشت، ترامپ دامادش را رئیس دفترش کرد، احمدی نژاد برادرش را رئیس دفترش کرد.

نه، احمدی‌نژاد یک سال قبل از انتخاب شدنش فیلمی را که در آن با لباس کارگران شهرداری حاضر می‌شد و مثل آنها جوی شهر را تمیز می‌کرد منتشر کرد، ترامپ فیلمی را که در هتل‌اش تهیه کرده بود و به عنوان کارگر هتل کارهای میهمانان را انجام می‌داد منتشر کرد.

ده، احمدی‌نژاد یک روز قبل از انتخاب مرکل صدراعظم آلمان انتخاب او را به عنوان رئیس‌جمهور آلمان تبریک گفت، در حالی که هنوز مرکل انتخاب نشده بود و اصولا  او رئیس‌جمهور آلمان نیست و احمدی‌نژاد نمی‌دانست او رئیس‌جمهور المان نیست ، ترامپ در عرض سه روز با نخست‌وزیر تایوان تلفنی تماس گرفت و به نظر می‌رسید از این موضوع که چین و تایوان اختلاف دارند، و اصولا آمریکا نباید با نخست‌وزیر تایوان تماس بگیرد، بی‌اطلاع است.

یازده، طرفداران احمدی نژاد می‌گفتند « او معجزه هزاره سوم است»، ترامپ خودش گفت: « من بزرگ‌ترین کارآفرین جهان هستم.»

دوازده، وقتی احمدی‌نژاد سرکار آمد، چهل سفیر یا استعفا دادند یا برکنار شدند، وقتی ترامپ سرکار آمد، چهل سفیر استعفا دادند و کناره‌گیری کردند.

سیزده، وقتی احمدی‌نژاد کارش را شروع کرد، در بعضی جلسات در صد دقیقه دویست تصمیم می‌گرفت، در همان هفته اول روی کار آمدن ترامپ او در عرض یک هفته ده‌ها تصمیم گرفت.

چهارده، ترامپ وقتی سرکار آمد همه دوستان تاجرش را به عنوان مدیران کشور و وزرا منصوب کرد، احمدی نژاد همه همکلاسی‌هایش را به عنوان وزیر و سفیر منصوب کرد.

پانزده، احمدی‌نژاد معتقد بود همه مخالفانش دست به یکی کردند و او تنها نماینده مردم معمولی است، ترامپ هم معتقد است، همه مخالفانش دست به یکی کردند و او تنها نماینده مردم معمولی است.

شانزده، ترامپ و احمدی‌نژاد هر دو پوپولیست بودند و برای به دست آوردن رای معتقد بودند همه چیز ظالمانه است و آنها می‌خواهند جلوی ظلم را بگیرند.

هفده، ترامپ برای کابینه‌اش یکی از دوستان میلیاردرش را وزیرخارجه کرد، احمدی نژاد هم یکی از دوستان میلیاردرش را وزیر رفاه کرد.

هجده، وقتی ترامپ دهانش را باز کرد، بازار سهام افت کرد، وقتی احمدی نژاد اولین جمله اقتصادی‌اش را گفت بازار سهام افت کرد.

نوزده، اولین کار ترامپ در کاخ سفید کنار گذاشتن کارکنانی بود که سال‌ها همان کار را انجام می‌دادند، وقتی احمدی‌نژاد سرکار آمد، اولین کارش برکناری همه کارکنان عادی دفتر ریاست‌جمهوری بود.

بیست، هر تصمیم احمدی‌نژاد می‌توانست همه کشور را به هم بریزد، چون از نظر هیچ سیاستمداری استفاده نمی‌کرد، هر تصمیم ترامپ می‌تواند همه کشور را به هم بریزد، چون او هم از نظر هیچ سیاستمداری استفاده نمی‌کند.

نتیجه گیری اخلاقی: احمق‌ها همیشه یک نوع نیستند، بعضی فقیرند و کاپشن می‌پوشند و بعضی کت و شلوار و کراوات می‌پوشند، ولی هر دو می‌توانند کشورشان را نابود کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

26 پاسخ

 1. منظور آقای نبــوی از عقب افتاده، دورافتاده…توهیــن نبوده ونیست… شما را نمیدانم ولی این واقعیتی است که اکثر ما مردم فریب خوردگانی هستیم که با حرف وشعارهای آقای خمینی ویا بانظرات روشنفکران به جمهوری اسلامی رای دادیم بدون آنکه بفهمیم جمهوری اسلامی چیست؟ زیرا امام فرموده بود جمهوری اسلامی جمهوری است مثل همین جمهوری فرانســـه!!!!

 2. عین واقعیت را گفتند…. دوستانی که ناراحت شدند منظور نویسنده توهین نیست…….. دوستان منظور ایشان اینست که کسانی به احمدی نژاد رای دادن قشر کم اطلاع از موقعیت جهانی و علم اقتصاد و رابطه ها در دنیای امروز و……… ..بودند .همین .بحث فهم نیس بحث اطلاع داشتنه…..

 3. تنها رییس جمهوری که درایران طرح برنامه حیاتی برای مردم دا شتند احمدی نژاد بود اینهایی که در سایتها او را احمق جلوه می دهند خودشان احمقند

 4. برادر نبوی آینده نگری هم داشته باشید ، یادتون نره بزودی اردوغان هم در راهه بیش از بیست تا برای اون پاماده کن این دوتا هیچ فرقی باهم ندارند فط یکی آمریکاییه یکی هم ایرانیه اون یکی مال جهان لیبراله این مال خودمونه… تا اومدن اردوغان چیزی نمونده مبارکه ایشالا….

 5. همینطور هردو از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند کلا چهرهشون تو دل برست از دور قلوه میبرن از جلو خو آک.
  گفتم اینو واسه ابرام جون بنویسم چون دس به کپیش خوبه به قصه‌ش اضاف کنه

 6. شباهت های دیگری هم بین این دو هست که آقای نبوی فراموش کردند که بشمارند مثله نزدیکی نظر آقای بزرگ به نظر این دو در مورد برجام و چندین مورد دیگر.

 7. جناب نبوی بنده نظدم را در زیر همان پست شیر شده در فیسبوک نوشتم لطفا اگر وقت کردید و خواندید نظرتام را در مورد نوشته بنده بگویید ممنون خواهم شد با تشکر پیگیر و طرفدار مطالبتان و بعصی اوقات شخص خودتان

 8. یه بررسی کنید احتمالا علت اصلی برنده شدن احمدی نژاد رای ایشون در تهران بوده…نبوده!؟

 9. اونقدر متن پر از خطاست و اراجیف که حیفمون میاد جوابشو بدیم! اما اگر نگارنده متن فوق جرئتشو داره دقیقاً بر مبنای همین متن بیاد آنلاین جوابشو بگیره

 10. هر دوی اینها از نظر روان پزشکی ،دارای خود شیفتگی بد خیم هستند .
  و باید تحت مراقبت باشند .

 11. سلام استاد
  مهمترین شباهت هر دو اینها عناد و دشمنی با رسانه ها و خبرنگاران مستقل است که از قلم افتاده ظاهراً

 12. یک تناقض: روسیه تنها کشوری نبود که از آمدن ترامپ خوشحال شد بلکه اسراییل هم بسیار با دمش گردو میشکند !

  اما موارد دیگر:
  – احمدی نژاد به مخالفانش خس و خاشاک گفت و ترامپ مخالفانش را ناچیز و آشوبگر نامید !
  – تقریبا تمام مسولین اروپا از آمدن ترامپ و احمدی نژاد ابراز نگرانی کردند.
  احمدی نژاد موالق هنگفتی را با تقلب در سابقه اش بالاکشید و ترامپ تا ۱۷ سال با تقلب مالیات نداد !

 13. یه نکته خیلی مهم هم هر دو به شدت به توجه از طریق گفتن چرت و پرت غیر قایل تحمل محتاج هستن. یعنی همیشه کارهایی میکنن که توجه همه (حتی نفرت هم میشه گفت) متوجه اشون باشه. احمدی نژاد گفت هاله نور دیدم ترامپ میگفت جمعیتی که اومدن چند برابر اوباما بود (در صورتی که از نصف هم کمتر ) . قشنگ معلومه تو بچگیشون هیچوقت کانون توجه جدی نبودن و همیشه به نوعی کنار زده و مهجور بودن که الان در تب و تاب داشتن توجه از هر نوعی حتی نفرت بقیه هستن.

 14. آه این مردم مقدس! مردمی که همیشه باید ماچشون کرد و گذاشتشون بالا طاقچه ! بهمنِ مردم پرست بگو ببینم اینا که مردمند کیا هستند و مدرک تقدسشونو از کجا گرفتن که نباید حرفی زد که به گره چارقدشون برنخوره. این گوشت کوبتو بیار پائین از فرق سر نبوی، برو مدرک تقدس مردمو پیدا کن بیار!

 15. شباهت دیگه رقباشون بود. رقیب هر دو سیاستمدارهای با سابقه بودند که کارنامه خیلی پاکی هم نداشتند و اینها با شعار پس گرفتن قدرت از دست اون ارقبا دل عوام عاصی و خسته از سیاستمدارها رو به دست آوردند. جمله کاملا یکسانی که شنیده می شد این بود: «کارنامه اونها رو که دیدیم بعد از این همه سال بگذار یک نفر ار بیرون بیاد بلکه یک فرجی بشه. وضع ما که از بدتر نمی شه» غافل از اینکه وضع میتونه خیلی بدتر بشه. این درس گرون قیمتی بود که ایرانی ها یاد گرفتند حالا توبت مردم آمریکاست.

 16. ناتانیاهو هم از انتخاب ترامپ ودیوار مکزیکش علناً دفاع کرد وخوشحال شد ولى در مورد مموتى خوشحالیشو علنى نکرد

 17. هر دو نفر معتقدند که خداوند به آنها نظر خاص دارد. یکى با دیدن هاله نور و دیگرى با ادعاى قطع باران در وقت سخنرانى

 18. من از احمق ها حمایت نکرده و نمیکنم ولی وقتی سرکار میان جو زده نمیشم چون درسته همه چیزو نابود میکنن ولی خوبیشون اینه سطح آگاهی رو میبرن بالا.
  اگه امثال هیلاری و رفسنجانی شکست نمیخوردن شاید وضعیت از بدتر میشد بد ولی قطعا حنی معمولبم برا ما نبود عوضش آگاهی برا بهتر شدن تو مردم بوجود امد در کل:
  احمق تر = وضعبت اسفبار که ممکنه با آگاهی که بوجود میاد یه روز درست شه
  احمق= وضعیت بد برا همیشه

 19. واقعا متاسفم برای شما که مردمی راکه به اقای احمدی نژاد رای داده اند رو عقب افتاده نامیدید اتفاقا این مردم خیلی ازشما باشعورتر وفهمیده تر هستند شما هرموقع توانستی به مردم توهین نکنی اونوقت بیا نظر بده

  1. جناب یا سـرکار خانم ناشنــاس
   از نظر من هم این همــه گیــر دادن به آقای احمــدی نژاد که از نظر سیــاسی هیــچ نقشی در آینــده ی ایران ندارد و درآینــده هـم نخواهــد داشت…! کار پسنـدیــده ای نیست،
   بهـرحال ایشان بلایی بوده که ۸ســال برســرمان فرود آمده ومحال است که ایشــان را درآینــده به عنــوان کــدخــدا ی یک روستــا به عنـوان مسئـول داشتــه باشیــم…! لیکن منظور آقای نبــوی از گفتــن عقب افتاده، دورافتاده…توهیــن نبوده ونیست، بلکه ایشــان منظورشــان این بوده که مردمانی از روستــاهای دور افتاده آورده شــده و به تحفــه که فکر میکنــه یعغوب لیس سیستــانی آهنگر است رای دادند و رای خوانــد و…الخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مدتی است نوشتارهای دکتر حسن محدثی در نقدِ ادبیات تاریخیِ روایتگرِ ایران باستان را مطالعه می‌کنم و ادعاهایی که علاقه‌مندان به کوروش و ایران باستان مطرح می‌کنند و نقدهایی که ناقد محترم بر آنها وارد

ادامه »

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از

ادامه »