نماینده مجلس: کودک‌فروشی در ایران به تجارت تبدیل شده است

زیتون– بهمن طاهرخانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خبر از رواج «کودک‌فروشی» در ایران داد و گفت این پدیده برای برخی در کشور به «تجارت» تبدیل شده است.
طاهرخانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، خواستار «بررسی دقیق» این پدیده شده تا «اگر در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نقصی وجود داشته باشد با کمک مجلس و بازنگری در این قانون، حمایت‌هاییی برای رفع این آسیب‌های اجتماعی صورت گیرد.» او همچنین در کنار قوانین٬ خواستار توجه به «شرایط اقتصادی و مباحث فرهنگی» نیز شد و افزود: «بخش عمده‌ای از این معضلات به ضعف مالی افراد باز می‌گردد، در واقع به جهت فقر معضلاتی همچون کودک فروشی در جامعه شکل می‌گیرد.»
تیرماه سال جاری نیز شهیندخت مولاوردی٬ معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفته بود آمار نوزادان فروخته شده در شکم مادر «زیاد» است و «فقر» یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش این پدیده اجتماعی در ایران محسوب می‌شود.در کنار «نوزاد فروشی» که آمار دقیقی از آن در دسترس نیست، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بهزیستی، روز به روز آمار «رها سازی کودکان» نیز بالا می رود.
بر اساس گفته مسئولان بهزیستی استان خراسان رضوی روزانه ۲ تا ۳ نوزاد در مشهد رها می‌شوند. معاون بهزیستی استان اصفهان خبر داده که ماهیانه ۱۶ کودک سر راهی در اصفهان پیدا می‌شود. به گفته معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در اصفهان در سال ۹۰ تعداد ۱۵۰ و در سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۴۵ و در سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۳۹ و در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۲۶ کودک سر راهی پیدا شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »