۱۹ دی ۱۳۹۵

???? این خبر بروز می شود...

آخرین اخبار و واکنش‌ها به درگذشت هاشمی‌رفسنجانی

زیتون- سید محمد خاتمی از مردم ایران برای شرکت در مراسم تشیع و تدفین هاشمی رفسنجانی درعوت کرد.

———————————

پیام حزب اتحاد ملت ایران: آیت‌الله هاشمی هرگز از جایگاه خود برای دور زدن رای و نظر مردم استفاده نکرد. (ایلنا)

—————————-

جمعی از زندانیان سیاسی در پیامی به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشتند: بانوی گرامی سرکار خانم فائزه هاشمی، درگذشت پدر بزرگوارتان حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض کرده و از خداوند منان برای شماو همه بازماندگان طلب صبر و بردباری داریم. در ادامه این پیام که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گفته آمده است: «ما_تنی چند از زندانیان سیاسی زندان اوین_ نیز خود را در این غم بزرگ شریک می دانیم، چه فقدان ایشان را ضایعه ای بزرگ در روند اصلاح طلبی دانسته و باورمندیم که وفات ایشان موجب برداشته شدن مانعی جدی از مسیر تندروی هایی است نتیجه ای جز ویرانی وطن ندارد.
نصرالله لشنی،آرش نجبایی، احمد عسگری، مهدی ساجدی فر و نوید کامران

————————————

 آماده سازی محل دفن هاشمی رفسنجانی. (فارس)

———————————————–

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را به خانواده وی تسلیت گفت: «درگذشت وی را به خانواده و عزیزانش تسلیت می‌گوییم؛ وی شخصیتی برجسته در تاریخ جمهوری اسلامی بود.» (فارس)

——————————————

بخشی از سخنان امروز علی اکبر ناطق نوری در ویژه برنامه شبکه یک سیما به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی.

———————————–

در پی انتشار خبر «ممانعت از حضور محمد خاتمی در مراسم تشیع و تدفین هاشمی رفسنجانی» برخی از کاربران شبکه های مجازی به «حصر» نانوشته او اعتراض کردند.

———————————————-

حضور آیت الله خامنه ای در منزل هاشمی رفسنجانی تکذیب شد. (فارس)

—————————————————–

امام جمعه اهل سنت زاهدان در حسینیه جماران

————————————————–

خانواده شهید همت در پیام تسلیتی به مناسبت هاشمی رفسنجانی نوشتند: خبر، مثل موجی از جماران بلند شد و روی کمر تمامی‌مان شکست. خبر، آنچنان سریع پیچید که هیچ به خاطر ندارم فرصتی برای دعا گذاشته باشد. خبر، آمد و از سرمان گذشت تا آنچه از ما بماند چشم‌های بهت‌زده و دهان باز باشد. در ادامه این پیام آمده است: عالم پیر، با آن عکس‌های خاطره‌انگیز و نطق‌های متفاوت‌اش رفت تا ثابت کند الموت حق، والمیزان حق، والکتاب حق… و هر که را خداوند بخواهد عزت می‌دهد و هر که را نخواست، خوار می‌گرداند.

—————————————————-

واشنگتن پست نوشت: «رییس جمهور پیشین ایران که قرار بود نقش مهمی در تعیین رهبر آینده ایفا کند، درگذشت»

———————————-

رهبر جمهوری اسلامی برای عرض تسلیت وارد بیت مرحوم هاشمی رفسنجانی شد. (ایلنا)

———————————–

ناطق نوری در برنامه ویژه شبکه یک سیما گفت «در این سالها برخى نادان ها و برخى مغرضین ذهنیت مردم نسبت به آقای هاشمی را تخریب کردند. این به نفع نظام نیست.» به گفته ناطق نوری در پی پیشنهاد قبول آتش بس از سوی هاشمی رفسنجانی «امام تأمل کردوگفت ما به مردم گفتیم جنگ تا پیروزی؛ هاشمی گفت اگر ادامه دهیم مردم، شما، انقلاب ضربه می‌بیند. ‏آقای هاشمی به امام گفتن اجازه بدید من قطعنامه رو قبول میکنم.من را اعدام کنید، مرا محاکمه کنید، اما انقلاب بماند.» او با اشاره به انتخاب رهبری پس از درگذشت آیت الله خمینی ادامه داد که ‏هنگام انتخاب رهبر، ایشان هم سن بالاترى داشت و هم سهم بزرگى، اما نگفتند من باید رهبر شوم.میدانید که خبرگان داشت سمت رهبرى شورایى میرفت.

—————————————–

صفحه ویژه تهران تایمز به مناسبت در گذشت هاشمی رفسنجانی

——————————————–

مهدی هاشمی، فرزند هاشمی رفسنجانی اجازه نداد رییس صدا و سیما برای تشیع، زیر تابوت پدرش برود. فاطمه هاشمی نیز شب گذشته هنگام ورود علی عسگری فریاد زده بود: «پدرم از شما تعریف می کرد؛ اما شما با او تا زنده بود، چه کردید.» (ویدیو را از اینجا می توانید ببیند)

———————————————-

 شنیده ها حاکی از آن است که سیدمحمد خاتمی از شرکت در مراسم تشیع هاشمی رفسنجانی منع شده است. (زیتون)

————————————————–

فرزندان آیت الله طالقانی در پیام تسلیت به بیت هاشمی رفسنجانی نوشتند: «این ضایعه بزرگ را به ملت شریف ایران و خانواده محترم ایت الله هاشمی رفسنجانی تسلیت عرض نموده و از خداوند یکتا رفع درجات آن بزرگوار دربهشت أعلا و مزید فضل و رحمت پروردگار بی همتا را برایشان و طول عمر بازمانگان آن مرحوم همراه با سلامتی و حسن عاقبت شان خواهانیم.»

————————————————

اعظم طالقانی در پیامی به مناسبت در گذشت هاشمی رفسنجانی نوشت: عکسها و تصاویر اجتماع مردم جلوی بیمارستان و انتشار خبر عارضه ی آیت الله هاشمی رفسنجانی، تلاش پزشکان و در نهایت به نتیجه نرسیدن تلاش آنها، اعلام فوت آیت الله صبور، در ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر بسیاری از مسایل مثبت و منفی را در اذهان عمومی جامعه عبور داده و بهت و حیرت و نگرانی مردم، خاطرات لحظات درگذشت آیت الله طالقانی در ساعت ۱ نیمه شب ۱۹شهریور را در ذهنم زنده ساخت. امیدوارم خداوند یاری ام دهد تا در زمان مناسب اثرات بسیار مثبت و بعضاً منفی خاطرات شناخت ایشان را، از آرشیو ذهنم بیرون آورم و بازگو کنم، تا کی رسد آن زمان و تا خداوند چه بخواهد. اعظم طالقانی ادامه داد: «مهم ترین ویژگی این مرد بزرگ، حلم و صبوری او در برابر ناملایمات، رنجها و نامردمی ها و مخالفتهای عده ای که از رنج مبارزه و شکنجه های زندان بهره ای نبرده اند می باشد. و این مهمترین عامل موفقیت و پیروزی ایشان در طول حیاتش بوده است.»

————————————–

ستاد بزرگداشت ارتحال هاشمی رفسنجانی در استان تهران با صدور اطلاعیه ای جزییات برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را اعلام کرد. حمیدرضا گودرزی مدیر اجرایی و سخنگوی ستاد بزرگداشت. ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در استان تهران گفت: آیین تشییع پیکر پیکر یار دیرین امام راحل و رهبری ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه فردا(سه شنبه) در دانشگاه تهران آغاز می‌شود. به گفته او ساعت ۱۰ صبح نیز آیت‌الله خامنه‌ای بر پیکر هاشمی رفسنجانی نماز می‌خوانند. پس آن «پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از برگزاری نماز از دانشگاه تهران به سمت پل کالج و سپس از خیابان حافظ به سمت ضریح مطهر امام راحل تشییع خواهد شد.» (پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران)

—————————————

فراکسیون امید مجلس در بیانیه ای به مناسب در گذشت هاشمی رفسنجانی نوشت: ویژگی برجسته کردن نقش صندوق رای در کشور بود.
———————————————
بشار_اسد در پیامی درگذشت هاشمی_رفسنجانی «امام خامنه ای» و رییس جمهور روحانی تسلیت گفت و فوت ایشان را “خسارت بزرگ» توصیف کرد

————————————————-

سلطان قاموس بن سعید سلطان عمان در پیامی به حسن روحانی رییس‌جمهور درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. (ایسنا)

—————————————————

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در توییتر و تلگرام با هشتگ خناسان در حال سازماندهی هوادارانشان برای «شرکت در مراسم تشیع» هاشمی رفسنجانی و در دست گرفتن «این مراسم» به منظور جلوگیری از ورود دوباره «فتنه گران» به عرصه هستند. (زیتون)

——————————————————

احمد مازنی، نماینده مجلس در حساب توییتر خود نوشت: مردان روزهای سخت هرگز نمی میرند؛ هاشمی مرد روزهای سخت بود #هاشمی_رفسنجانی #هاشمی #همه_می_آییم

————————————-

ابراهیم امینی در پی در گذشت هاشمی رفسنجانی در بیانیه ای نوشت:حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی!
خبر درگذشت و فقدانت را به من دادند. خدا می داند آنچنان این مصیبت اندوه بار، جانکاه، ناگوار و دردآور بود که ساعت ها گریستم ؛ زیرا برادری بصیر، سنگ صبوری مدبر، همسنگری صمیمی و یار و رفیقی شصت ساله را از دست داده ام.» در ادامه این بیانیه آمده است: «شما در هسته اصلی مبارزات قبل از انقلاب بودید، زندانی شدید، تبعید شدید، شکنجه شدید، ولی دست از همراهی امام عزیز و بزرگوارمان برنداشتید و پس از پیروزی انقلاب به عنوان یکی از استوانه های نظام در سمت های مختلف؛ از جمله فرماندهی جنگ، ریاست قوه مقننه، ریاست قوه مجریه در دوران پس از جنگ و عصر سازندگی، ریاست مجلس خبرگان و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، وفادارترین و دلسوزترین فرد به نظام، رهبری و مردم بودید.» این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: «علی رغم آنکه همه دنیایت را فدای انقلاب و نظام کردی، در این اواخر به شما بی مهری های فراوان شد، مظلوم تر از شهید بهشتی بودی و تحمل و صبر کرده و مکررا در ناملایمات روزگار می فرمودید:” اگر صبر نکنم چه کنم؟! اصل نظام به خطر می افتد”، اما از شما در مقابل عوام فریبان و دشمنان حقیقی و پنهان انقلاب که طرفدار دین منهای روحانیت بودند، حمایت نکردند.» (روابط عمومی مجلس خبرگان رهبری)

——————————————–

ستاد نماز جمعه تهران در پیامی درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشت: منبر نماز جمعه تهران نیز خاطرات ماندگار خطبه های این خطیب نستوه را به مثابه بخشی از تاریخ خود در سالهای پرفراز و نشیب دفاع مقدس و پس از آن، از یاد نخواهد برد. (ستاد نماز جمعه تهران)

——————————————————-

ناطق نوری برای آخرین وداع با هاشمی رفسنجانی به حسنیه جماران رفت. هنگامی که خبرنگار صدا و سیما درخواست مصاحبه با او را داشت، ناطق نوری از مصاحبه با صدا و سیما خودداری کرد. (جماران)

———————————————-

شورای سیاسی انصارالله یمن در بیانیه‌ای درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظامی ایران را تسلیت گفت. در پیام «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن آمده است که آیت‌الله هاشمی فردی شناخته شده در حمایت از مقاومت اسلامی فلسطین و لبنان و حامی ملت مظلوم فلسطین بود. (پایگاه خبری انصارالله)

—————————————————

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان هاشمی رفسنجانی را نه تنها یک چهره شاخص در ایران، بلکه نمادی از تلاش‌های صلح‌جویانه در سطح بین‌المللی دانست. به گفته او هاشمی را یک «واقع‌گرا و عملگرای عقلانی» بود که طرح‌های اصلاحاتی وی برای ایران، راهنمای مورد نیاز برای اتحاد جهان اسلام را نیز فرآهم کرد.
نواز شریف ضمن دعا برای آرامش روح آیت‌الله هاشمی، به نمایندگی از مردم و دولت پاکستان به مردم ایران تسلیت گفت. ( پاکستان تودی)

—————————————

زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی هاشمی رفسنجانی را «مرد مبارزه و استقامت» نامید و در گذشت او را جبران ناشدنی خواند. (ایلنا)

—————————————————

ارتش جمهوری اسلامی ایران با صدور پیامی، در گذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: «مسئولیت‌های مختلف این شخصیت سیاسیِ انقلاب اسلامی از روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و از همه مهم‌تر مسئولیت‌های مختلف در دوران دفاع مقدس؛ از ایشان شخصیتی تأثیر گذار در تاریخ انقلاب اسلامی و دارای پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت‌های گوناگون ساخته بود. » (روابط عمومی ارتش)

——————————————

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا، از رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به عنوان یکی از برجسته ترین چهره های تاریخ انقلاب اسلامی نام برد. او در این رابطه گفت: «وی یکی از چهره های برجسته تاریخ انقلاب اسلامی ایران بود و ما این ضایعه را به خانواده و دوستداران وی تسلیت می گوییم.» (رویترز)

——————————————————

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت در گذشت هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در حسینیه‌ امام خمینی  مجلس بزرگداشتی برگزار خواهد کرد. (وب سایت آیت‌الله خامنه‌ای)

——————————————-

برخی از کاربران فضای مجازی با #همه_می_آییم از مردم برای شرکت در مراسم تشیع و تدفین هاشمی رفسنجانی دعوت به عمل می آورند.

————————————————————-

 سپاه پاسداران در پیامی نام هاشمی رفسنجانی را از اجزای غیرقابل انفکاک تاریخ نهضت اسلامی توصیف و تاکید کرد: وی در عرصه‌های دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی عامل عصبانیت دشمنان ملت ایران بود. در بخشی از این پیام آمده است: حافظه تاریخی انقلاب اسلامی و ملت ایران گواهی می‌دهد آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از «پیشتازان انقلاب» و «یار دیرین امام و رهبری» به شمار می‌رود که تلاش‌های خستگی ناپذیر وی در پیروزی نهضت اسلامی، به ویژه در صحنه‌های دشوار و پرخطر مبارزه با رژیم اهریمنی پهلوی و تحمل زندان و شکنجه و مقاومت‌های کم نظیر او در برابر ساواک برای همیشه ماندگار خواهد بود. (مهر)

——————————————————-

شهردار ناحیه ۲ شهرداری منطقه ۶ از آماده سازی محوطه دانشگاه تهران برای برگزاری مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی خبر داد و گفت: فضای داخلی دانشگاه و محوطه اطراف دانشگاه و تمامی محورهای اصلی منطقه برای برگزاری باشکوه مراسم آماده شده است. (روابط عمومی شهرداری منطقه ۶

————————————————————–

قاسم سلیمانی با حضور در بیت هاشمی رفسنجانی، «این ضایعه بزرگ» را به خانواده او تسلیت گفت. سلیمانی در گفت و گو با همسر و فرزندان آیت الله هاشمی، «علو درجات را برای آن مجاهد فی سبیل الله از درگاه احدیت» خواستار شد. (انتخاب)

————————————————————

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری پیشین ایران، در پیامی مرگ اکبر هاشمی‌رفسنجانی را تسلیت گفت.
احمدی‌نژاد نوشت که مرگ هاشمی رفسنجانی که «از جمله موثرترین چهره‌های سیاسی دهه‌های اخیر کشور که در صحنه های گوناگون و حساس انقلاب و در مناصب مختلف» بود، باعث «تاسف و تاثر» شد. (سایت دولت بهار)

———————————————————-

وزیر بهداشت وجود هرگونه ابهام و اشکالی را در زمینه پرونده پزشکی هاشمی رفسنجانی رد کرد. هاشمی تاکید کرد که هیچ پرونده‌ای دراین زمینه وجود ندارد. (ایسنا)

————————————————-

مجلس ختمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی  روز چهارشنبه ، ٢٢ دی ماه در حسینیه «امام خمینی» برگزار می شود (انتخاب)

———————-

آخرین اخبار حاکی از آن است که آیت‌الله خامنه‌ای بر پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی نماز خواهد خواند.

به گفته حسین مرعشی، از بستگان آقای هاشمی قرار است پیکر او در داخل ضریح آیت الله خمینی دفن شود. خانواده هاشمی پیش‌تر از دفن او در قم خبر داده بودند.

———————-

بود و نبود هاشمی رفسنجانی

—————————–

—————————————

حاضران در حسینیه جماران هنگام وداع آخر حسن خمینی با پیکر هاشمی رفسنجانی شعار می دادند: «عزا عزاست امروز، خمینی بت شکن صاحب عزاست امروز» (توییتر)

————————————–

——خانواده هاشمی رفسنجانی در اطلاعیه ای به مناسبت درگذشت او نوشتند: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حالی امشب و در شب شهادت امیرکبیر دار فانی را وداع کرد که طی ۶۰ سال مبارزه و مجاهدت، عمر خود را صرف مردم ایران نمود؛ مردمی که اینک با احساسات پاک خود تسلی خاطر بستگان و علاقه‌مندان ایشان هستند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «هاشمی در حالی به همرزمانش بهشتی، مطهری و باهنر پیوست که ماموریت خود را در دفاع از انقلاب و حراست از آینده ایران به بهترین نحو برآورده ساخت و در این راه چه پیش از انقلاب و چه در طول چهار دهه سپری شده از انقلاب آماج تیرهای زهرآگین بود.» خانواده هاشمی رفسنجانی تاکید کردند: «هاشمی برای مردم زیست و برای مردم کوشید و مردم چه زیبا قدر این بزرگمرد را دانستند و با حمایت‌های بی‌دریغ خود عزتی کم‌نظیر را در میان همه بی‌مهری‌ها برایش رقم زدند.» (ایسنا)

————————————————-

عبدالله عبدالله در پی درگذشت هاشمی رفسنجانی در پیام تسلیتی نوشت: «طی هشت سالی که ایشان ریاست جمهوری اسلامی ایران را به عهده داشتند همواره از داعیه برحق مجاهدین افغانستان حمایت کرده و از بذل کمک به مهاجرین کشورما دریغ نورزیدند. ارتحال این شخصیت عالی و مبارز ضایعه جبران ناپذیر برای دولت و ملت بزرگ ایران به شمار می‌رود.»
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در ادامه «مراتب تاسف و تاثر شدید» خود را ابراز داشته و «این ضایعه اسفناک را به دولت و ملت شریف برادر ایران خاصتا خانواده و فرزندان آن مرحوم» تسلیت گفت.

———————————————-

خانواده مهدی کروبی در پیامی به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشتند: «خبر درگذشت یار دیرین امام، آقای هاشمی رفسنجانی موجب تاثر و تالم فراوان گردید. این مصیبت را به حاجیه خانم عفت مرعشی، یار و همدم همیشگی ایشان؛ و فرزندان محترم‌ ایشان تسلیت می گوییم.» در ادامه این پیام آمده است که نام و سابقه هاشمی در انقلاب اسلامی ماندگار و انکار ناپذیر است. نقش او در سال های پیش از انقلاب و در دوران مبارزه در کنار دیگر مبارزان راه آزادی از جمله عزیز در حصرمان، فراموش ناشدنی است. آقای هاشمی پس از انقلاب مسئولیت های مهمی بر عهده داشت، اما نقطه عطف او پس از انقلاب را می توان در حوادث پس از سرکوب خشن ۸۸ دید. جایی که او ماندن در کنار مردم را بر قدرت حاکم ترجیح داد.

———————————————

دانشگاه آزاد درپی درگذشت هاشمی‌ رفسنجانی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روزهای دوشنبه وسه‌شنبه تعطیل است. (تسنیم)

————————————-

نماینده سازمان ملل متحد در ایران درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

گری لوییس در پیامی توییتری نوشت: «خانواده سازمان ملل در ایران درگذشت رییس جمهور اسبق آیت الله رفسنجانی را تسلیت می‌گوید.»

—————————————————–

معاون درمان وزیر بهداشت جزئیات بیشتر فوت هاشمی رفسنجانی را تشریح کرد. به گفته محمد آقاجانی، این اتفاق کاملا ناگهانی رخ داده و نیاز به بررسی بیشتر دارد، اما آنچه که مشخص است او در بدو ورود به بیمارستان علائم حیاتی نداشته و وقفه کامل قلبی و تنفسی داشته است. او تاکید کرد که علی‌رغم همه اقدامات انجام شده متاسفانه امکان بازگشت ایشان به حیات وجود نداشت.
معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت:‌ «حوالی ساعت ۶ بعدازظهر به طور کاملا ناگهانی دچار ایست قلبی شدند. بلافاصله به نزدیک‌ترین بیمارستان منتقل و در بخش اورژانس تیم پزشکی شامل متخصصان قلب، بیهوشی و… همه اقدامات لازم را انجام دادند اما متاسفانه این اقدامات موثر واقع نشد و ایشان در ساعت ۱۹:۳۰ به لقاءالله پیوست.» (ایسنا)

———————————————-

وزیر بهداشت: تیم پزشکی همراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نبوده است و طبق گزارشی که به من داده‌اند کوتاهی شده است. (انتخاب)

——————————-
علی لاریجانی، رییس مجلس، به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی، نوشت: «مرد بزرگی چشم از این جهان فرو بست که در چهره او شصت سال مبارزه با استبداد و استعمار، تلاش خستگی ناپذیر برای استقرار نظام اسلامی، مجاهدتی کم نظیر برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، کوششی مداوم برای عمران و آبادی کشور و همتی مستمر برای سامان دادن به امور تقنینی هویدا بود.» (ایلنا)

————————————————–

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه نیز با صدور پیامی درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: «خبر ارتحال مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب تأسف اینجانب گردید.» (ایسنا)

—————————————–

یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعیان در پیامی به مناسب در گذشت هاشمی رفسنجانی نوشت: «بی‌شک فقدان این مبارز خستگی‌ناپذیر و ذخیره انقلاب ثلمه‌ای جبران‌ناپذیر در مسیر حق‌طلبی، عدالت‌خواهی، حرکت به سوی مردم‌سالاری حقیقی و تحقق آرمان‌های انقلاب می‌باشد. از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیائش و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.» (ایلنا)

—————————————–

حسین مرعشی خبر داد که مراسم تشیع هاشمی رفسنجانی ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه از مقابل دانشگاه تهران و تدفین او در قم خواهد بود. (فارس)

———————————————–

محسن رضایی در پخش زنده تلویزیونی خبر خاکسپاری هاشمی رفسنجانی در مشهد را تکذیب کرد و گفت: «این خبر از قول من صحت ندارد و خانواده آقای هاشمی باید این را اعلام کنند.» (گفتگوی خبری شبکه دوم تلویزیون)

—————————————————-

واکنش علی مطهری نسبت به درگذشت هاشمی رفسنجانی: رحلت آیت الله #هاشمی_رفسنجانی مردی که در سالهای اخیر به خوبی با آفات و آسیبهای انقلاب اسلامی مبارزه کرد، بر امت اسلام تسلیت باد.

————————————————————

به دنبال درگذشاکت اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیات دولت با صدور بیانیه‌ای، سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ را نیز تعطیل عمومی اعلام کرد.
در این بیانیه، از هاشمی رفسنجانی به عنوان «عالم مجاهد، انقلابی نستوه و یار دیرین حضرت امام رضوان الله تعالی» که «عمر پر برکت خود را در شکل گیری انقلاب اسلامی، استقرار نظام جمهوری اسلامی و ایفای مسئولیت های خطیر در اداره کشور و دفاع مقدس سپری کرد» یاد شده است.
هیات دولت در بخش دیگری از این بیانیه، این «ضایعه بزرگ» را به «حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی ، علما و مراجع بزرگوار تقلید، خانواده گرامی ایشان و ملت شریف ایران» تسلیت گفته و برای برگزاری مراسم تجلیل از «این یار دیرین امام و رهبری» سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ را تعطیل عمومی اعلام کرده است. (ایرنا)

————————————————

زنان عزادار در حسینیه جماران. (زیتون)

——————————————————–

فواد معصوم رییس جمهوری عراق در پیامی به حسن روحانی، درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. او در این پیام از مواضع هاشمی در حمایت از دولت و ملت عراق تقدیر کرد.(ایرنا)

—————————————-

حسن خمینی در حسینیه جماران.(تسنیم)

——————————————————–

عبد الله گل رییس‌جمهوری سابق ترکیه با ابراز تاسف بسیار، درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. (توییتر)

———————————————

پیام تسلیت محمد خاتمی به مناسبت در گذشت هاشمی رفسنجانی. (وب سایت محمد خاتمی)

———————————————————-

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی نوشت: «خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است.» او در ادامه اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. آیت الله علی خامنه‌ای در پایان برای او در خواست «عفو الهی» کرد. (وب سایت دفتر آیت الله علی خامنه‌ای)

————————————————-

پایان یک دوران در جمهوری اسلامی

———————————

جماران، شعارهای مردم، تسلیت به موسوی و کروبی ( زیتون)

_______

وزیر خارجه بحرین در حساب توییتر خود درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.


https://www.zeitoons.com/24064


 محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف و محمدرضا عارف در حسینیه جماران حضور یافتند.

——————————————————–

 پیام توییتری رییس جمهوری

————————————————

واکنش رسانه های خارجی به خبر درگذشت هاشمی رفسنجانی

——————————————

اولین تصویر منتشر شده از پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی (توییتر)

————————————————–

واکنش مردم نسبت به درگذشت هاشمی رفسنجانی در فضای مجازی هشتگ #هاشمی_رفسنجانی را تبدیل به دومین ترند در رده بندی جهانی کرد.

—————————————-

محمد خاتمی و عبدالله نوری به جمع عزاداران در حسینیه جماران پیوستند. (اعتماد)

————————————-

احمد خاتمی: مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی نماد وحدت مردم ایران خواهد بود. (ایسنا)

————————————

سه فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در پیامی به عفت مرعشی، درگذشت اکبر هاشمی‌رفسنجانی را «از سوی والدین محصور و خودمان» به «خانواده رنج‌دیده و دردمند هاشمی و مدرم قدرشناس» تسلیت گفتند.

کوکب، زهرا و نرگس موسوی نوشتند که «در این سال‌های سخت» خبر درگذشت هاشمی رفسنجانی «بهت‌آور است»‌و او با «قلبی زخم‌خورده» از «هجوم بی‌رحمانه اتهام‌ها، هتاکی‌ها و جفای بسیار که به دلیل همدلی با مردم تحمل کرد» درگذشت.

————————————-

مهدی هاشمی از زندان اوین به جماران رسید.(توییتر)

———————————-

واکنش اینستاگرامی نرگس موسوی نسبت به درگذشت هاشمی رفسنجانی

——————————

واکنش اینستاگرامی حسن خمینی به درگذشت هاشمی رفسنجانی

——————————

شعارهای مردمی مقابل بیمارستان شهدا (زیتون)

———————————-

فایزه هاشمی در حال مراجعه به بیمارستان شهدا (تویتر)

علی جنتی، علیزاده طباطبایی، خانواده هاشمی و قدرت‌الله علیخانی از مسئولان حاضر در بیمارستان شهدای تجریش هستند.

قرار است طی ساعت‌های آینده مراسم ترحیم آیت الله هاشمی در حسینه جماران برگزار شود.

——————————–

در پی درگذشت اکبرهاشمی رفسنجانی سه روز عزای عمومی اعلام شد؛ ادارات و دانشگاه نیز طی این مدت تعطیل خواهند بود. (ایلنا)

———————————–

حسین مرعشی در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد که مراسم تدفین هاشمی رفسنجانی پس فردا سه‌شنبه ۲۱ دی برگزار می شود.(فارس)

———————————

در پی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، گروهی از مردم مقابل بیمارستان شهدای تجریش، محل درگذشت او، تجمع کردند.(توییتر)

————–

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز در پی عارضه قلبی درگذشت.

خبر مرگ هاشمی‌رفسنجانی از سوی خبرگزاری فارس تایید شد. ایلنا نیز برای دقایقی خبر مرگ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتشر کرد، اما بعد از دقایقی این خبر را حذف کرد.
اکبر هاشمی‌رفسنجانی متولد سوم شهریور ماه سال ۱۳۱۳ بود و هنگام مرگ ۸۲ سال سن داشت.
گفته می‌شود بعد از انتشار خبر بستری شدن هاشمی رفسنجانی در بیمارستان شهداری تجریش، حسن روحانی به این بیمارستان رفته است.

 

بازگشت به صفحه اول

4 پاسخ به “آخرین اخبار و واکنش‌ها به درگذشت هاشمی‌رفسنجانی”

 1. علی تبریزی گفت:

  هاشمی مرد.
  حالا که مرده, خدا از سر تقصیراتش بگذرد.
  زندگی و زندان و قدرت و ثروت و کیاست و افول قدرتش و مرگش می تواند مایه ی عبرت باشد.
  او مسئول بسیاری از نابسامانی و نیز بسامانی های زمان ما در کشور ماست. چند بار خط عوض کرد. گاهی راست شد, گاهی چپ, گاهی میانه! گاهی سردر گم.
  اما نسبتا شجاع بود. گفتم نسبتا, چون بعضی مردانگی ها را نداشت! اینکه انسان یاور مظلوم باشد, مردانگی می خواهد.
  به بسیاری کسان ظلم کرد و البته خود نیز ظلم دید. هم ظالمی را تجربه کرد و هم مظلومی را!
  برای همین حیات و مرگش مایه ی عبرت است.
  به کسی ظلم نکنیم!

 2. عباس یزدی گفت:

  زیر تابوت علمدار ِ نفاق .بروم یا نروم
  فتنه گر آمده از بهر وفاق .بروم یا نروم

  کینه او به ولایت همه جا گشته عیان
  بهر ِ تدفین بزرگ گنج صفاق بروم یا نروم

  حق جو و حق طلب باشیم
  ???? @titr_1 ????

 3. شهروند گفت:

  بیشترین ضرر از فقدان هاشمی به خامنه ای و جمهوری اسلامی وارد میشود ، هاشمی ترمزی برای توهمات رهبر جمهوری اسلامی بود .

 4. Manizheh Mohammadzadeh گفت:

  در این فرصت کوتاه خیلى زحمت کشیدید و کار مفصلى ارائه دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.