سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی:

تابعیت ایرانی افراد دو‌تابعیتی لغو می‌شود

زیتون- حسین نقوی حسینی، سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن اعلام «جرم» بودن تابعیت مضاعف، خبر از لغو تابعیت ایرانی «دوتابعیتی ها» داد.
نقوی حسینی در گفت‌وگو با میزان، خبرگزاری قوه قضاییه، تابعین مضاعف را «جرم» توصیف کرد و گفت کسانی که تابعیت مضاعف دارند «نمی‌تواند اموال غیرمنقول داشته باشد، به طور مضاعف نمی‌تواند مسئولیت داشته و یا کارمند دولت باشد».
نقوی همچنین گفت«به استناد قانون مدنی، افراد دوتابعیتی که تابعیت کشور دیگری را می پذیرند تابعیت ایرانی آنها لغو می شود وحتی حق داشتن اموال غیرمنقول را هم ندارند.»

مطابق اصل چهل و یکم قانون اساسی ایران« تابعیت کشور ایران حق مسلم هر فرد ایرانی و دولت نمی‌تواند از هیچ ایرانی سلب تابعیت کند، مگر به درخواست خود او یا در صورتی که به تابعیت کشور دیگری درآید.»
عضو کمیسیون امنیت ملی اضافه کرد که به دلیل «جرم» بودم تابعیت مضاعف است که برخی افراد این «عمل مجرمانه» را مخفی می‌کنند. او خواستار آن شد که مجازات محرومیت از تابعیت ایرانی و برخی دیگر از حقوق، از جمله مشاغل دولتی، در مورد این افراد اعمال شود.
نقوی حسینی همچنین خبر داد که به دلیل «پنهان کاری افراد دارای تابعیت مضاعف آمار دقیقی از آن‌ها وجود ندارد»، اما «هیات تحقیق و تفحصی که کارش را شروع کرده، راه‌ها و شیوه‌هایی را طی می‌کند تا بتواند به یک آمار رسمی برسد.»
وزارت اطلاعات پیشتر اعلام کرده بود که هیچ مدیر دوتابعیتی در دولت یازدهم مشغول به کار نیست.
در سال‌های اخیر برخی افراد دوتابعیتی ایرانی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به مواردی چون جاسوسی متهم شده‌اند.

بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه‌ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در سال ۱۳۹۰ در این رابطه به خبرآنلاین گفته بود: «به موجب اصل ۴۱ قانون اساسی تابعیت کشور ایران حق مسلم هر فرد ایرانی است و دولت نمی‌تواند از هیچ ایرانی سلب تابعیت کند مگر به درخواست خود او یا در صورتی که به تابعیت‌ کشور دیگری در‌آید. یعنی به در خواست خود فرد باید سلب تابعیت شود. همچنین این حق مسلمی که قانون اساسی داده یعنی اگر فردی تابعیت کشور دیگر را تحصیل کرد ممکن است دولت ایران برای او سلب تابعیت کند که برای این کار هم در هیچ جای قانون شیوه‌ای دیده نشده است بنابراین این تکلیف هیچوقت اتفاق نمی افتد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

14 پاسخ

 1. عجب حرف بیهودی میزنند. تمام کشورهای موفق و جهان اولیها از دو تابعیتیها ویا چند تابعیتیها حمایت میکنند اما کشور ما!….

 2. فکربدی نیست شاید میخوان نوبتیش کنن تا وقتی بزودی شش میلیون بعدی دو تابعیت خواستن کشورای خارجی جا برای پذیرش داشته باشن! شایدم میدوننن شش ملیون فعلی بر می گردن ایران ونوبت در رفتن واضعین قانونه.

 3. دزدهای میلیاردی دستشون از صندوق دولت کوتاه شد بفکر غارت اموال ایرانیان مقیم خارج از کشور افتادندن

 4. أکثریت مأمورین جمهوری اسلامی ا اول انقلاب تا کنون و بسیاری از سران کشور درامی پاسپورت خارجی هستند ٠
  اکر تابعیت دوگانه کار بدّی بود تمام کشور های اروپایی برای اتباع جود نمی پذیرفتند

 5. سلام هموطن
  من ایرانی ام و مقیم اروپا و دو تابعیت دارم. تابعیت اروپا رو گرفتم که در سیستم اداری و غیره از امکانات بهتری برخوردار شم اما خودم رو همیشه ایرانی می دونم. من علت اقامتم در اروپا بیماری و معلولیت دخترم هست که نیاز به پرستاری ۲۴ ساعته داره و من در ایران چنین امکان و پولی رو ندارم و فرزندم محکوم به مرگ خواهد بود. کجای من وطن فروش و دزد است ؟؟؟ چرا تاوان اختلاس آقازاده ها رو من و امثال من باید پس بدن ؟به نظر من این وطن ماست که ما رو به رایگان فروخته را !!!

 6. این همه ایرانی خارج از کشور زندگی میکنند و اکثریت انها داراى أقامت کشورهاى خارجی هستند. اکثریت انها سالی یکبار به ایران سفر میکنند و کاملا براى کارکنان فرودگاه ها ى ایران روشن و مشخص بوده و حتی دولت به این مسعله همیشه واقف بوده است.
  چطور بعد از این همه سال ناگهان دولت قصد اتخاذ سلب تابعیت ایرانیان دو ملتی را میگیرد.

 7. هموطنانی که به ایرانی بودن خود مباهات میکنند بهتر نیست به تابعیت ایرانی خود اکتفا کنند و به داشتن اجازه اقامت در کشورثالث اکتفا ؟!

 8. این قانون هیچ وقت عملی نخواهد شد
  ۱.از رهبر گرفته تا وکلای و بقیه دست اندرکاران همه دارای یک و یا چندملیت هسنتدند.این آقا هم شلوغ میکنه که شاید یک پاسپورت هم برای او دست وپا کنن.

 9. اتفاقا تمام کسانی که در سفارت های ایران درخارج کار می کنند دارای گذرنامه و شناسنامه آن کشور را دارند منظورم تمام کارمندان امور خارجه ایران تا بعیت آن کشور ها را تقاضا می کنند اگر دولت ایران لا لای بلدهست برای کارمندان خارجی خودشان بخواند

 10. ۶ میلیون ایرانی در خارج داریم که حدود ۶۰% از آنها دارای تابعیت کشور های محل سکونت خود هستند. بر خلاف برداشت غلط شما از قوانین مدنی، نه این مساله جرم است، نه این افراد آن را مخفی می کنند و نه هیچ دستگاهی در ایران ایده، انگیزه، علاقه یا قدرت ایجاد محدودیت برای این دسته از هم وطنان را داشته است.

  امیدوارم آرزوی شما دلواپسان و پایداری ها برای تهییج این افراد برای خروج سرمایه از ایران عزیز و نابودی اقتصاد و زمین زدن دولت مستقر به واقعیت نزدیک نشود. و کاش شما در انتخابات مجلس رای نمی آوردید تا در جای دیگری از نظرات وزین شما استفاده می شد.

 11. فکر کنم مجازات اعدام برای این جرم بسیار سنگین لحاظ کنید بهترین و شایسته ترین رویکرد جمهوری اسلامی می تواند باشد و اقتدار آن را به همه عالم نشان خواهد داد.

 12. یک ایرانی هرجای دنیا که باشد ، ایرانی است. و خاک و آفتاب ایران را با هیچ طلای ناب عوض نمی کند. ایرانی بودن حق مسلم ماست و هیچ کس حق ندارد آنرا از ما بگیرد. مسئولان خدمتگذار مردم بهتر است بدنبال راهکارهای علمی و عملی که در سرتاسر دنیا برای مبارزه با فساد و اختلاس و دزدی موجود است بگردند و از آن طریق حق مردم ایران را به آنان بازگردانند.

 13. تیتر (و حتی متن) «ژورنالیستی»ه. از خوندن تیتر به نظر میاد که قراره تابعیت ایرانی افراد دو تابعیتی لغو بشه. در حالی که واقعیت اینه که یک نماینده مجلس برداشتش رو از قانون اساسی و قانون مدنی گفته که بر اساس چیزی که او از قانون می‌فهمه، وقتی کسی تابعیت دوم می‌گیره باید تابعیت ایرانیش سلب بشه، و می‌پرسه چرا این اتفاق نمیافته.
  هیچ وقت تا به حال این اتفاق نیافتاده، قانون هم طوریه که نمی‌تونه بیافته. چون بر اساس برداشتی از قانون که همیشه بهش عمل شده، برای این کار باید هیات وزیران در هر مورد تشکیل جلسه بده و رای بده که باید تابعیت فلان فرد سلب بشه. این آقا دوست داره تغییر کنه، ولی طوری تیتر زده شده که انگار تونسته خواسته ش رو عملی کنه.
  مثل این که یکی از مقامات رسمی بیاد بگه بر اساس قانون «ولی فقیه هم که از عدالت خارج شود، عزل می‌شود» و تیتر بزنید که «ولی فقیه عزل می‌شود».
  از زیتون انتظار می‌ره حرفه‌ای تر از جایی مثل رادیو فردا عمل کنه.

 14. چه دلیلی دارد که چنین قانونی تدوین و اجرا شود؟
  چندین میلیون ایرانی که بسیاری از آنان از افراد سرمایه دار و صاحبان صنعت و تجارت و متخصصین در زمینه های مطرح علوم و فنون وجود دارند که موجب مباهات ایرانیان هستند. در این بین هم برخی مسولین ، نمایندگان مجلس ، مدیران ارشد و میانی و … و نیز پدیده آقازاده ها و … هم با سرمایه های مشکوکی بدست آورده اند در کشورهای غربی بخصوص آمریکا مقیم شده اند و در ایران نیز شاغل که در دولت تدبیر و امید گزارش دادند که از کار برگنار شده اند.
  ما نباید هم هموطنان خود را طرد کنیم. ایرانیان در هر کجای دنیا که باشند ایرانیند و حس وطن پرستیشان قلیان می کند. آیا در مسابقات تیم های ورزشی ملی ایران در کشورهای خارجی شاهد تشویق آنان نبوده اید؟
  آیا فرهیختگانی نظیر پروفسور صمیعی و … وطن فروشند؟!
  نظام باید فقط و فقط کسانی را مورد غضب قرار دهد که خائن به میهن و ملتند نه سایر ایرانیان را…

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی:

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »