در خواست دانشمندان آمریکایی از دونالد ترامپ: به برجام پایبند بمانید

زیتون– ۳۷ دانشمند آمریکایی، در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ خواستار حفظ برجام شده‌اند. در بین امضاکنندگان نام جمعی برندگان جایزه نوبل، محققان و یا مشاوران علمی پیشین در کاخ سفید دیده می‌شود.
امضا کنندگان نامه، که نسخه‌ای از آن را نیویورک‌تایمز منتشر کرده، از رییس جمهوری منتخب آمریکا خواسته‌اند برجام را حفظ کند چراکه تلاش احتمالی ایران برای دست‌یابی به «سلاح هسته‌ای» را طی «چند هفته» ناممکن کرده و «برای ماه‌ها به تعویق می‌اندازد.» برهم زدن این توافق یا بازنگری آن، از جمله وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ بود.
نویسندگان این نامه گفته اند که هدف آنها «ارائه ارزیابی شان» از برجام به دولت است.
این نامه را ریچارد گاروین تنظیم کرده‌است؛ فیزیک‌دان مشهور آمریکایی که طرحش برای ساخت نخستین بمب هیدروژنی جهان استفاده شده است. یکی از امضا کنندگان نیز راش هالت، مدیر «انجمن پیشبرد علوم آمریکا» است. این انجمن با ۱۲۰ هزار عضو، «بزرگ‌ترین» جامعه علمی جهان به شمار می‌رود.
این گروه از دانشمندان و محققان آمریکایی با اشاره به بازرسی‌ها و نظارت‌های بین‌المللی بر تاسیسات اتمی ایران، گفته‌اند «مطمئن هستند که وقوع اتفاق ناگهانی و غافلگیرکننده‌ در این تاسیسات ممکن نیست.»
در این نامه آمده که توافق هسته‌ای «به طور محسوسی از خطر این‌که ایران ناگهان دست به تولید مقدار چشم‌گیری» از مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای بزند «کاسته‌است» و نیز «فشار بر همسایگان آن کشور برای آن‌که آن‌ها نیز به سوی تولید جنگ‌افزار هسته‌ای بروند، را کاهش داده است.»
نویسندگان و امضاءکنندگان نامه به توافقات به‌دست‌آمده میان ایران و کشورهای ۵+۱ و نتایج آن اشاره کرده و یادآوری کرده‌اند که «برجام» به فعالیت دو سوم دستگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم پایان داده‌است، بیش از ۹۵ درصد از اورانیوم چهار درصدی صادر شده، و غنی‌سازی ۲۰ درصدی متوقف شده‌است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »