مصباح یزدی: هیچ روایتی نداریم که بگوید اطاعت از کسی که با رای اکثریت مردم سر کار آمده، واجب است

زیتون- محمدتقی مصباح یزدی گفت: «هیچ روایتی نداریم اطاعت از کسی که با رای اکثریت مردم سر کار آمده، واجب و در حکم اطاعت از امام و خداوند است.» رییس موسسه امام خمینی تاکید کرد تنها در صورتی که ولی فقیه فردی را منصوب کند، اطاعت از او واجب می‌شود.
به گفته مصباح یزدی اطاعت از خداوند، سلسله مراتبی دارد: «شامل اطاعت از خداوند، پیامبر و اولی الامر؛ همان گونه که در زمان حضرت علی، اطاعت از مالک اشتر به عنوان نماینده آن حضرت، در واقع اطاعت از حضرت امیر و پیامبر و خداست؛ اطاعت از ولی امرمسلمین که حجت شرعی بر اطاعتش وجود دارد نیز اطاعت از امام عصر، پیامبر و خداست؛ رد کردن بر چنین فقیهی، رد بر امام زمان است و آن نیز در حد شرک بالله است.»
مصباح یزدی در دیدار با فرماندهان ناجا در تبیین نظریه حکومت دیدنی گفت برخی گمان می‌کنند که تنها تفاوت یک نظام دینی با سایر نظام‌ها در این است که در کنار سایر نهادهای نظامی، سیاسی و نظایر آن‌ها یک نهاد دینی نیز در آن در نظر گرفته می‌شود که دخالتی در سایر امور ندارد.
این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر این‌‌که «باید قدر نعمت ولی فقیه را بدانیم که مشروعیت بخش نظام اسلامی است»، ادامه داد: «اطاعت از او واجب است و اطاعت از هر مسئول دیگری نیز در شعاع اطاعت اوست، و تا جایی که او امضا کرده و اجازه داده و رضایت دارد، اطاعت از دیگران واجب است، وگرنه اطاعت از آنها اطاعت طاغوت خواهد بود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »

در این فضای تب‌آلود جامعه ایران و در این روزهای خشم و خروش و آتش و خون و سرکوب در میهن بلازده ما، خبر

ادامه »

پیرمرد لاغر و خمیده بود، یک پایش لنگ می‌زد، پیراهن چروک و پیژامه‌ای به تن داشت، با کلید به شیشه

ادامه »