زیتون– پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت از نظر این نهاد «عقیم‌سازی آسیب‌دیدگان اجتماعی» به لحاظ «شرعی، قانونی و اخلاقی» به صلاح نیست و افراد حق زاد و ولد دارند.
سیاوش شهریور، مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران روز گذشته گفته بود که با اجرای پروژه «قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد» تا جلوی «بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.
پرویز افشار در واکنش به این پروژه گفت که چنین طرح‌هایی ضمانت اجرایی ندارد. او اضافه کرد که «می‌توان از فرد معتاد دارای رفتارهای پرخطر خواست از لوازم پیشگیری از بارداری استفاده کند»، ضمن این‌که «وضعیت فرد معتاد متجاهر تزریقی دارای HIV را که ممکن است بیماری خود را به نوزاد منتقل دهد در کمیسیون ‌های پزشکی مورد بررسی قرار می‌دهند و ممکن است از چنین فردی بخواهند از لوازم پیشگیری از بارداری استفاده کنند. اما عقیم سازی غیرقابل برگشت قابل قبول نیست». او تاکید کرد که ستاد مبارزه با مواد مخدر با انجام این کار مخالف است.
سخن‌گوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد که از مجموعه گورخواب‌های ساماندهی شده تنها یک نفر به «مرکز اخوان» اورده شد و بقیه به «گرمخانه» منتقل شدند که نشان می‌دهد «درد اصلی این افراد اعتیاد نبوده و اگر جز این بود و سایر گورخواب‌ها نیز معتاد متجاهر بودند بر اساس حکم قوه قضائیه به مرکز اخوان منتقل می‌شدند.»

بازگشت به صفحه اول