ده‌ها سازمان‌ غیردولتی و کارتونیست خواستار آزادی آتنا فرقدانی شدند

زیتون-چهل سازمان غیردولتی و بیش از ۷۵ کارتونیست بین‌المللی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ، خواستار آزادی آتنا فرقدانی، نقاش، کنشگر حقوق مدنی و حقوق کودک شدند.

CZA5KGmWAAE2J-Z

امضاکنندگان این نامه که شبکه بین‌المللی حقوق کارتونیست‌ها آن را منتشر کرده، می‌گویند دولت ایران با آغاز روابط جدید خود با جامعه بین‌المللی، موفق به آزاد کردن گروهی از زندانیان عقیده، از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن‌پست شده است. آنها افزوده‌اند «بر پایه چنین عملکرد بسیار مثبتی، ما از آن جناب می‌خواهیم با قوه قضائیه مذاکره کرده و مراتب آزادی آتنا فرقدانی که به خاطر انتشار یک کاریکاتور ساده در اینترنت، زندانی شده، را فراهم کنید».

آتنا فرقدانی یک‌بار در شهریور ماه سال ۱۳۹۳ توسط ماموران سپاه پاسدارن بازداشت، اما به قید وثیقه آزاد شده بود. او در مصاحبه‌ای با وب‌سایت «جرس» گفته بود که نقاشی‌های انتقادی‌اش و همچنین ارتباطش با خانواده قربانیان اعتراضات ۸۸ و بهائیان محور اصلی بازجویی‌هایش بوده است.

سازمان‌های غیردولتی و کارتونیست‌هایی که نامه اخیر را به رئیس‌جمهوری ایران امضا کرده‌اند، ابراز امیدواری کرده‌اند که حسن روحانی بتواند قوه قضائیه را مجاب کند، اتهامات فرقدانی را کنار گذاشته و به اجرای حکم او پایان دهد.

آنها می‌گویند جهان، با امید، به آزادی آتنا فرقدانی نگاه می‌کند، آنچه می‌تواند اثبات حمایت ایران از آزادی اندیشه و آزادی بیان در کنار دیگر حقوق شناخته‌شده بشری باشد.

رابرت راسل، مدیر اجرایی شبکه بین‌المللی حقوق کارتونیست‌ها، در کنار گروهی دیگر از کارتونیست‌ها و شخصیت‌های فرهنگی و نیز سازمان‌های غیردولتی مانند «آرتیکل ۱۹»، انجمن‌های روزنامه‌نگاران در بلاروس، برزیل، رومانی، پاکستان و دیگر کشورها، خبرنگاران بدون مرز، انجمن بین‌المللی قلم و سازمان‌های وابسته به آن در کانادا، دانمارک، بنگلادش یا آمریکا از جمله امضاکنندگان این درخواست هستند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »