انتقاد محمد یزدی از منشور حقوق شهروندی: نمی‌شود به اسم آزادی هرچه را گفت

زیتون- محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت منشور حقوق شهروندی «نه طرح بوده نه لایحه»، بلکه «تبلیغات انتخاباتی» و از نظر قانون «خلاف» است.
یزدی در دیدار با جمعی از مسئولان سازمان بسیج گفت این برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که «چنین منشوری به طور مستقیم به مردم ابلاغ می‌شود» و متاسفانه «قید و بندها را برداشته و به قانون اساسی توجه نکرده‌اند.» به گفته او «قانون اساسی نمی‌گوید که فتنه‌انگیزان و اهانت کنندگان به اصل مقدسات و اسلام آزادند تا هر چه بخواهند به اسم آزادی بگویند.»
عضو شورای نگهبان گفت که «تک تک ۱۲۰ بند تنظیم شده در این منشور» را مطالعه کرده، اما «متاسفانه یک کلمه از اصل ۴ قانون اساسی، سخنی به میان نیامده است.» این اصل بر تطابق همه قوانین و مقررات با «موازین اسلامی» تاکید می‌کند.
یزدی اضافه کرد که در جلسه شورای نگهبان گفته است: «گر این منشور لایحه است باید به مجلس برود و آن‌گاه در شورای نگهبان بررسی شود و اگر مصوبه دولت است باید طبق قانون به رییس مجلس بدهند تا بررسی شود که مفاد آن بر خلاف قانون اساسی نباشد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. حق با این فقیه جامع الشرایط است که صلاحیت ولایت بر کل بشریت را هم دارد و البته به نصب الهی ، در این منشور از نماز و روزه و غسل جنابت که از ضروریات اسلام است هم حرفی زده نشده است !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »