سوریه توافق برای آتش بس جدید در حلب را تکذیب کرد

زیتون- دولت سوریه ادعای گروه‌های مخالف دولت درباره توافق برای آتش‌بس جدید در حلب را تکذیب و اعلام کرد که درگیری‌ها در این منطقه همچنان ادامه دارد.
ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت با وجود اعلام سه گروه مخالف دولت سوریه درباره آغاز آتش‌بس جدید در جلب از بامداد امروز، پنجشنبه، یک منبع دولتی سوریه این خبر را تکذیب کرد.
این منبع دولتی سوریه که نامش فاش نشده، تاکید کرده است موضوع دستیابی به آتش‌بسی جدید در حلب صحت ندارد و گفت‌وگوها و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.
رسانه ها صبح امروز به نقل از یک «رسانه‌ وابسته به حزب‌الله لبنان» نقل کرده‌ بود که «ارتباطات مستمر بین طرف‌های حاضر در مذاکرات بر سر آتش‌بس در حلب به بازبینی آتش‌بس و اجرای آن برای فراهم کردن مراتب خروج گروه‌های مسلح از مناطق شرقی در ساعت‌های پیش‌رو، انجامید.»
پیش از این خبرگزاری فرانسه و رویترز به نقل از مقام‌های دولت سوریه نوشته بودند عملیاتی که هدف از آن آماده‌سازی خروج افراد مسلح در شرق حلب است، آغاز شده است.» یکی از رهبران گروه‌های مخالف بشار اسد نیز در گفت‌وگو با رویترز تایید کرد آتش‌بس از ساعت ۲:۳۰ بامداد ‌آغاز شد.
صبح پنجشنبه، ٢۵ آذر گزارش شد که سرانجام در شرق حلب آتش‌بس برقرار شده و روند انتقال زخمی‌ها از این منطقه به جریان افتاده است. با آغاز آتش‌بس، مقدمات تخلیه حدود دوازده هزار نفر شامل گروه های مخالف حکومت سوریه و اعضای خانواده‌های آنان نیز فراهم می‌شود. توافق آتش‌بس همچنین شامل تخلیه زخمی‌ها و نیروهای طرفدار حکومت سوریه، از جمله جمعی از نظامیان ایرانی است که در دو روستای فوعه و کفریا، واقع در شمال غرب سوریه در محاصره نیروهای مخالف دولت قرار داشته‌اند.
سازمان صلیب سرخ جهانی نیز در بیانیه‌ای گفته بود گروه های مخالف از این نهاد و هلال احمر سوریه خواسته‌اند به انتقال مجروحان کمک کنند.
مخالفان دولت بشار اسد در شرق حلب، پیش‌تر از آغاز آتش‌بس در ساعت‌های اولیه روز پنج‌شنبه خبر داده بودند. اما همان‌موقع رسانه‌های وابسته به حزب‌الله لبنان اظهار داشتند که اجرای آتش‌بس با «مشکل بزرگی» روبه‌رو شده‌است.
حلب تقریبا به طور کامل به تصرف نیروهای دولتی بشار اسد و متحدان آن درآمده‌است. قرار بود تخلیه باقی‌مانده مخالفان از مناطق شرقی این شهر، از بامداد روز چهارشنبه آغاز شود. اما با فرا رسیدن ساعت اعلام شده و گذشتن زمان، گزارش شد هنوز کسی از مناطق شرقی خارج نشده‌است.
اندکی نگذشت که گزارش‌های تازه‌ای منتشر شد و گفته شد ایران با شروط تازه‌ای در مورد تخلیه زخمی‌شدگان از دو روستای شیعه‌نشینِ تحت محاصره گروه‌های شورشی، مانع از برقراری آتش‌بس شده‌است. این موضوع صبح امروز از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران «قویا» تکذیب شد.
پس از آن گروه نورالدین زنکی، از گروه‌های عمده مخالف دولت گفت توافق تازه‌ای حاصل شده که روستاهای محاصره‌شده در استان ادلب را هم در بر می‌گیرد.
ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان از مهم‌ترین حامیان بشار اسد در جنگ داخلی سوریه هستند.
هدف از توافق آتش‌بس پیشنهادی روسیه و ترکیه که روز چهارشنبه اجرا نشد، تخلیه مناطق شرقی حلب از شورشیان و غیرنظامیان بود. برآورد می‌شود که هنوز حدود ۵۰ هزار غیرنظامی در شرق حلب و مناطق تحت تسلط شورشیان هستند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱. در طی انتخابات اخیر، مدام شنیده‌ایم که گفته می‌شود: پزشکیان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ مگر یک تدارکاتچی چقدر قدرت دارد؛ باید آن دیگری بخواهد وگرنه فرقی بین جلیلی و پزشکیان نیست. اظهار نظرهایی

ادامه »

اگر انتخابات و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری در کشوری مانند ایران را یک فرآیندی ترسیم کنیم که می خواهد نمایش دمکراسی باشد ولی

ادامه »

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه

ادامه »