با فرمان آیت‌الله خامنه‌ای روند معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی تغییر کرد

زیتون– محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی، خبر داد که براساس نظر رهبر جمهوری اسلامی «درآمدهای آستان» و کلیه «شرکت ها و موسسات وابسته» به آن «همچون گذشته» از معافیت مالیاتی برخوردار هستند اما روند معافیت مالیاتی آن‌ها شفاف خواهد شد.

در این نامه توصیه شده است که مالیات شرکت‌ها محاسبه و پرداخت شود اما در نهایت مجموع مالیات پرداختی به آستان قدس بازگشت داده شود.

در این نامه تصریح شده که این تصمیم در راستای نظر آیت‌الله خمینی در مورد مالیات‌ «آستان‌های مقدس» است.
بهمن ماه سال گذشته محمد‌باقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، گفته بود که دولت بر اساس قانون «حق» دریافت مالیات از «آستان‌های مقدس» را دارد. پیش از آن هم طرحی در مجلس تصویب شده بود که بر اساس آن قرار بود بخشی از مجموعه‌های زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی که فعالیت اقتصادی می‌کنند، مالیات بپردازند و درآمد کسب‌شده مالیاتی از این محل که حدود «یک‌هزارمیلیاردتومان» خواهد شد، صرف «تجهیز آموزشگاه‌های آموزش‌و‌پرورش با اولویت مناطق محروم و روستاها» شود. از جمله این نهادها آستان قدس و نیروهای مسلح اعلام شده بود.
این نامه در پاسخ به سوال ابراهیم رییسی در مورد مشخص شدن تکلیف مالیاتی آستان قدس از آیت‌الله خامنه ای نوشته شده. آیت‌الله خامنه‌ای «پیشنهاد» داده است تا برای شفاف و رقابت‌پذیر شدن فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس، مالیات‌های این نهاد و موسسات وابسته به دولت پرداخت و به صورت یک‌جا به آستان قدس بازگردانده شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. رهبری چنین اختیاری ندارد. ایشان حق ندارند محل مصرف درآمدهای مالیاتی را تعیین کنند. چنانکه ایشان حق ندارند اجازه بدهند مؤسسه ای حکومتی از طریقی کسب درآمد کند یا درآمدی را خارج از قانون مصوب مجلس هزینه کند. در هیچ جای قانون اساسی چنین اختیاری به ایشان اعطا نشده است. تمام این مجوزها و دستورها بی اثر اند و هر کس با اجرای آنها مرتکب عمل خلاف قانون شود ضمانت حقوقی دارد و اگر برای آن عمل مجازاتی در قانون تعیین شده باشد مجرم است. با استناد به اجازه رهبری کسی حق ندارد از قانون تخلف کند. البته اگر رهبر دستور انجام کاری مجرمانه یا ضمان آور را داد، آنگاه مرتکب آن عمل مجازات نمی شود و ضامن نیست بخاطر قاعده سبب اقوی از مباشر. دستور مقام ما فوق ناقل مسؤلیت است اما اجازه مقام ما فوق ناقل مسؤلیت نیست.

  2. اینطور استان قدس در پی کسب ریال است پیشنهاد میشود از زائرین بویژه بیمارانی که برای دریافت شفا به استان رضوی می ایند مبلغی دریافت شود ، الکاسب حبیب الله !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »