زیتون– محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی، خبر داد که براساس نظر رهبر جمهوری اسلامی «درآمدهای آستان» و کلیه «شرکت ها و موسسات وابسته» به آن «همچون گذشته» از معافیت مالیاتی برخوردار هستند اما روند معافیت مالیاتی آن‌ها شفاف خواهد شد.

در این نامه توصیه شده است که مالیات شرکت‌ها محاسبه و پرداخت شود اما در نهایت مجموع مالیات پرداختی به آستان قدس بازگشت داده شود.

در این نامه تصریح شده که این تصمیم در راستای نظر آیت‌الله خمینی در مورد مالیات‌ «آستان‌های مقدس» است.
بهمن ماه سال گذشته محمد‌باقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، گفته بود که دولت بر اساس قانون «حق» دریافت مالیات از «آستان‌های مقدس» را دارد. پیش از آن هم طرحی در مجلس تصویب شده بود که بر اساس آن قرار بود بخشی از مجموعه‌های زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی که فعالیت اقتصادی می‌کنند، مالیات بپردازند و درآمد کسب‌شده مالیاتی از این محل که حدود «یک‌هزارمیلیاردتومان» خواهد شد، صرف «تجهیز آموزشگاه‌های آموزش‌و‌پرورش با اولویت مناطق محروم و روستاها» شود. از جمله این نهادها آستان قدس و نیروهای مسلح اعلام شده بود.
این نامه در پاسخ به سوال ابراهیم رییسی در مورد مشخص شدن تکلیف مالیاتی آستان قدس از آیت‌الله خامنه ای نوشته شده. آیت‌الله خامنه‌ای «پیشنهاد» داده است تا برای شفاف و رقابت‌پذیر شدن فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس، مالیات‌های این نهاد و موسسات وابسته به دولت پرداخت و به صورت یک‌جا به آستان قدس بازگردانده شود.

بازگشت به صفحه اول