???? برگزاری مراسم «برای نرگس محمدی و همه زندانیان سیاسی» در گوتنبرگ

زیتون– جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی به مناسبت شصت و هشتمین سال‌روز صدور اعلامیه جهانی حقوق‌بشر، مراسمی در شهر گوتنبرگ سوئد برگزار کردند. این مراسم برای «حمایت از نرگس محمدی و همه زندانیان سیاسی در ایران» و از سوی «جامعه دفاع از حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران» و با همکاری آ.ب.اف برگزار شد.

در این مراسم فیلمی از نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی، پخش و قطعه شعری از آرش صادقی، زندانی سیاسی، که برای همسرش سروده بود، قرائت شد.

منصوره شجاعی، فعال حقوق‌زنان از جمله سخن‌رانان این مراسم بود. شجاعی ضمن قرائت بخش‌هایی از نامه نرگس محمدی، که به مناسبت روز جهانی حقوق‌ بشر نوشته شده بود، بر نقش «آموزش و به ویژه آموزش سیاسی زنان» برای احقاق حقوق خود تاکید کرد.

پیامی نیز از سوی تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی، در این مراسم قرائت شد. رحمانی در پیام خود گفت: «مساله ما تحققی کردن حقوق بشر در جوامع است. این مسیر آسانی نیست. تلاش بخشی از فعالان مدنی و حقوق‌بشری در ایران چنین است که قوانین و رفتارها را به اعلامیه جهانی حقوق‌بشر نزدیک کنند… این تلاش فعالان شایسته است که حمایت شود».

در بخش دوم این برنامه میزگردی با حضور نمایندگان دو حزب سیاسی سوئد (طاهر پلاسید، حزب چپ و یوهان بوسر از حزب سوسیال دموکرات) برگزار شد. بوسر در این مراسم به قدرت گرفتن «راست افراطی» در جهان اشاره کرد. طاهر پلاسید نیز با اشاره به انتخابات آمریکا گفت نتیجه این انتخابات «نشان داد که چگونه حقوق بشر از محتوای خودش خالی می‌شود».

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »