زیتون– سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، محمدجواد جمالی، در مورد جلسه امروز این هیئت برای بررسی شکایت‌های صورت گرفته از محمود صادقی، گفت که در یک مورد با ارسال پرونده این نماینده مجلس به قوه قضاییه موافقت شده است.
به گفته محمدجواد جمالی پرونده مربوط به سخنرانی محمود صادقی در پردیس فارابی دانشگاه تهران، در مورد یاشار سلطانی با رأی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به دلیل شکایت قاضی، به قوه قضاییه ارجاع داده شده است.
عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد که این تصمیم پس از استماع صحبت‌های صادقی در این جلسه و برای بررسی بهتر و قانونی آن، به قوه قضاییه ارجاع داده شده است.
او در ادامه تاکید کرد که دادسرای فرهنگ و رسانه و کارکنان دولت حکم جلب محمود صادقی را در رابطه با پرونده بورسیه‌ها و سخنرانی‌اش درباره یاشار سلطانی صادر کرده است؛ او در ادامه گفت که در رابطه با نطق دو دقیقه‌ای او در صحن علنی مجلس در رابطه با حساب‌های شخصی رییس قوه قضاییه شکایتی از سوی دستگاه قضا به مجلس نرسیده است.
در این جلسه که با حضور قاضی قطبی، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه و کارکنان دولت، برگذار شده بود، درباره تعریفی که نسبت به تعیین مصادیق مجرمانه با قاضی وجود دارد و اینکه چه مسائلی در حیطه وظایف نمایندگی است، بحث شده است.
قاضی قطبی و دادستان تهران پیشتر طی جلسه‌ای چند ساعته از محمود قطبی بازجویی کرده بودند.
سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان همچنین خبر داد موضوع شکایت پرونده بورسیه‌ها نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت. شکایت از محمود صادقی مربوط به مصاحبه‌ای است که در این رابطه انجام داده. جمالی در این رابطه توضیح داد که محمود صادقی این مصاحبه را پیش از تصویب اعتبار نامه، انجام داده. در آن زمان او گرچه منتخب مردم بوده اما هنوز نماینده تلقی نمی‌شده است. لذا هئیت نظارت تصویب کرد که این مساله بین شکات، صادقی نماینده تهران و قوه قضاییه حل شود.
به گفته عضو هئیت نظارت بر رفتار نمایندگان موضوع دیگر مربوط به شکایت ساداتی‌نژاد نماینده کاشان درباره‌ی اظهارنظر صادقی نسبت به مسائل بورسیه و مالی بوده است که شکوائیه اولیه مستقیماً به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه شده و با توجه به این که هر دو طرف نماینده بودند، هیات به دنبال این بود تا با تفاهم این مساله حل شود.
جمالی در ادامه افزود اقداماتی هم توسط بعضی از اعضای هیات انجام شد اما تا به امروز این موضوع به نتیجه نرسیده است و ظاهراً ساداتی‌نژاد نماینده کاشان شکایتی را به قوه قضاییه داشته اما این شکایت هنوز به هیات ارجاع نشده که بتوانیم اظهارنظری داشته باشیم.

بازگشت به صفحه اول