زیتون– حسن روحانی که به مناسبت روز دانشجو در جمع تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه تهران حضور یافت، سخنانش را در حین شعار های دانشجویان آغاز کرد.resized_421793_543
اگرچه این بخش از مراسم، توسط تلویزیون ایران پخش نشد، اما به گفته دانشجویان حاضر در مراسم، شعارهایی در مورد لزوم لغو حصر، آزادی نرگس محمدی و در حمایت از احمد منتظری در سالن طنین انداز است.
روحانی سخنانش را با اشاره به آرمان های انقلاب آغاز کرد؛ آرمان هایی که برخی محقق شده و برخی خیر. به گفته او همین که در دانشگاه و در پشت بلندگو می‌آیید و سخن می‌گویید، این آثار انقلاب است. کی این آزادی وجود داشت که دانشجو در برابر رییس اجرایی کشور آنچه را مصلحت و لازم می‌داند با صراحت لهجه و بیان بگوید.
رییس جمهوری در ادامه در مورد برجام و تمدید تحریم های ده ساله صحبت کرد و گفت که ملت ما نمی گذارد احدی برجام را پاره کند.
حسن روحانی تاکید کرد که برجام موفقیتی برای حزب و جناحی نیست؛ برای دولت هم نیست. برای ملت و رهبر ایران است. او در ادامه این بخش از سخنانش افزود: «هیچ قدمی در برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم و جلسه گذاشتیم. ایشان نامه‌های مکتوب ایشان و دستور من روی نامه‌های ایشان موجود است. هیچ نامه‌ای از رهبری نبوده که روی آن دستور ندهم. البته ممکن است در مقام عمل جایی کم و کسر باشد اما مبنای ما اجرای دستورات ایشان بود.»
روحانی خاطرنشان کرد: «نکات رهبری در نامه را اجرا کردیم. امید به آینده و اجماع در کنار هم، باعث این مساله شد. برای تصمیمات در مورد مذاکرات ساعت‌ها جلسه در حضور رهبری برگزار شد که روزی این‌ها منتشر می‌شود. آمریکا و صهیونیست‌ها در راس می‌خواستند ایران‌هراسی را در دنیا جا بیندازند و بگویند ایران خطر منطقه و ثبات است و برای صلح جهانی خطرناک است.»
رییس جمهوری در ادامه مراسم روز دانشجو در سالن فردوسی دانشگاه تهران ضمن برشمردن «مواهب برجام» از جمله ترک خوردن دیوار تحریم‌ها و افزایش سقف فروش نفت، تاکید کرد «آمریکا دشمن ماست و تا جایی که بتواند می‌خواهد به ما فشار بیاورد. ممکن است تخلف کنند و می‌کنند. مورد اخیر داماتو (ISA) است که دو حالت دارد،اگر اجرایی شود نقض فاحش و سریع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هیچ اختلافی نیست.» روحانی در همین مورد ادامه داد اگر رییس جمهور آمریکا تمدید ده ساله تحریم‌ها را امضا کند و بعد آن را تعلیق کند (ویو)، حتی این مقدار را ما تخلف از برجام می دانیم و در برابر همین مقدار هم عکس العمل نشان می‌دهیم.
او در ادامه به تشریح موفقیت‌های اقتصادی دولت در کنار به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته پرداخت و در خصوص کاهش نرخ تورم توضیح داد. به گفته او میزان نرخ تورم بر اساس وعده‌های دولت تک رقمی شده است.
سخنرانی روحانی در مورد برجام و دستاوردهای اقتصادی دولت در برنامه‌ای به مناسبت روز دانشجو، واکنش منفی کاربران فضای مجازی را برانگیخته است. دانشجویان و فعالان دانشجویی سابق در فضای مجازی به این سخنرانی غیر مناسبتی اعتراض‌های فراوانی کرده‌اند.

بازگشت به صفحه اول