جزئیات دادگاه هفت فعال سیاسی اصلاح طلب

زیتون– دادگاه هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب روز گذشته در حالی برگزار شد که به دلیل اشکال در پرونده چهار تن از متهمان، تحقیقات اولیه تنها درباره سه نفر انجام شد.photo_2016-12-05_13-10-37
محمدرضا خاتمی، یکی از متهمان پرونده، به جماران گفت قاضی پرونده به «ایرادات و نواقص» شکلی پرونده توجه کرد و «معتقد بودند تا این ایرادهای شکلی برطرف نشود، پرونده قابل رسیدگی نیست.» خاتمی اضافه کرد که این اشکالات «تنها در پرونده چهارنفر از متهمان وجود داشته و سه نفر دیگر در حد تحقیقات اولیه به سؤال های قاضی پاسخ دادند.»
محمدرضا خاتمی، محسن صفایی فراهانی، محمد نعیمی‌پور و آذر منصوری چهار متهمی هستند که با توجه به ایرادها، پرونده‌شان به دادسرا بازخواهد گشت، اما «بررسی‌های اولیه» پیرامون پرونده حمیدرضا جلایی‌پور، علی شکوری‌راد و حسین کاشفی انجام شد.
خاتمی با اشاره به این‌‌که اتهام‌های پرونده متفاوت است و برای «عده‌ای عضویت در گروه غیرقانونی، برای عده‌ای تبلیغ علیه نظام و برای عده‌ای اجتماع و تبانی است»، گفت: «چون پرونده همه ما مشترک است، به نظرم می‌رسد تا وقتی کل پرونده کامل نشود، امکان رسیدگی به اتهامات بقیه افراد هم وجود ندارد. به‌هرحال وقتی قرار بر رسیدگی شد، ما خیلی مستدل و متقن دفاعیات خودمان را خواهیم گفت.»
دبیرکل سابق حزب مشارکت با اشاره به «غیرعلنی» بودن دادگاه گفت که این پرونده «هیچ موردی که مخل امنیت ملی و برهم‌زننده نظام باشد، ندارد و محتویات آن امور آشکار و علنی است و ما هم باید دفاع آشکاری داشته باشیم؛ اگر دادگاه علنی شود، من مطمئن هستم همه حکم تبرئه خواهند گرفت.»
آذر منصوری نیز گفت‌وگو با ایرنا، اتهام مشترک اعضا را عضویت در جبهه مشارکت و فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام عنوان کرد و گفت: «با توجه به اینکه بعضی از دوستان که قبلا در جبهه مشارکت ایران اسلامی فعالیت می‌‌کردند، به دادگاه احضار شده‌اند، اتهام، بیشتر متوجه حضور در این جبهه است. با توجه به محتویات و نحوه رسیدگی به پرونده، باید دید روند قانونی به کجا می‌انجامد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

حالا کسی دربارۀ ضرورت حجاب اجباری گلو پاره نمی‌کند. کسی در اعتراض به بدحجابی و بی‌حجابی کفن‌ نمی‌پوشد و امت حزب‌الله به خیابان نمی‌آید. چون حکومت بود و هست که همۀ این دعواها را درست می‌کرد و می‌کند. افسارِ حکمِ شرع، دست حکومت بوده و هست. به مصلحت باشد، متوقفش می‌کند…

ادامه »

از زمان آغاز روند مدرنیزاسیون در ایران توسط رضاشاه، یکسان‌سازی در پوشش و لباس و کشف حجاب تبدیل به ابزاری سیاسی برای ایجاد اصلاحات

ادامه »

۱- اخیراً با یکی از دوستان ایرانی ساکن ایالت پنسیلوانیا درباره انتخابات میان دوره‌ای در امریکا صحبت می‌کردم. می‌گفت به

ادامه »