اپک به خواست ایران تن داد

زیتون– سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید نفت خود معادل ۱.۲ میلیون بشکه در روز به توافق رسید. این برای نخستین بار در هشت سال گذشته است که اوپک تصمیم به کاهش تولید گرفته است.opek-10258741000036985214
بعد از اعلام تصمیم اوپک قیمت نفت با هفت درصد افزایش به مرز ۵۰ دلار در هر بشکه نزدیک شد.
بیژن زنگنه، وزیر نفت، پیش از آغاز نشست امروز با اشاره به این‌که میزان کاهش تولید اوپک «یک میلیون تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز» خواهد بود، گفت: «صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران روزانه ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز است.»
به نظر می‌رسد عربستان با عقب‌نشینی از مواضع قبلی، پذیرفته که ایران سطح تولید نفت خود را به سطوح پیش از تحریم و تاحدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
به گزارش بلومبرگ تولید نفت روزانه اوپک به این ترتیب به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه خواهد رسید. ایران، لیبی و نیجریه کشورهایی هستند که از این طرح معاف می‌شوند.
نورالدین بوطرفه، وزیرانرژی و معادن الجزایر پیش از این خبر از ارائه پیشنهاد الجزایر به ایران برای «کاهش یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه ای تولید اعضا» داده و گفته بود: «باید جلو کاهش قیمت نفت که سبب آسیب به اقتصاد جهان شده است، گرفته شود.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »