کمیته نظارت بر برجام درباره «تمدید تحریم‌ها» تشکیل جلسه داد

زیتون– علی‌اکبر صالحی،‌ رییس سازمان انرژی اتمی، گفت تمدید تحریم‌های ایران از سوی آمریکا «نقض برجام» است و «کمیته نظارت بر برجام» در جلسه‌ای به این موضوع پرداخت که «اگر این تحریم‌ها تمدید شود چه واکنشی داشته باشند و اگر امضا شود چه واکنشی، چرا که تمدید این تحریم‌ها مراحلی دارد.»

img_0687

به گزارش تسنیم، صالحی گفت موضوع تمدید تحریم‌های ایران «در کنگره تصویب شده و باید به سنا برود و بعد به امضای رییس‌جمهور آمریکا برسد. اگر همه این مراحل را طی کند و عملیاتی و اجرا شود، قطعا نقض برجام است و خودشان نیز این را قبول دارند.»

رییس سازمان انرژی اتمی خبر داد که جلسه‌ای به ریاست حسن روحانی برای این موضوع برگزار و «پیش‌بینی‌های لازم انجام شد»، اما قرار است «در زمان مقرر با ارزیابی رصد و تحلیلی که از سیر تحول این موضوع صورت می‌گیرد نظر کمیته نظارت بر برجام اعلام شود.»

کنگره آمریکا اخیرا طرح تمدید تحریم‌های ایران را تصویب کرده است. این طرح در صورت تایید سنا و امضای رییس‌جمهور آمریکا، اجرایی خواهد شد. پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود که تمدید این تحریم‌ها نقض برجام است و ایران به آن واکنش نشان خواهد داد.

صالحی با اشاره به این‌که «ما نمی‌خواهیم اتفاقاتی رخ دهد که موجب خدشه وارد شدن به برجام شود و لازم باشد ما واکنشی داشته باشیم»، اضافه کرد: «خوشبختانه اقداماتی انجام شده که در فاصله کوتاه یک سال و نیم می‌توانیم به یک حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی برسیم.» او اضافه کرد برجام «یک تفاهم‌نامه بین‌المللی» است و به همین ابراز امیدواری کرد که «آن‌ها سر عقل بیایند و خدشه‌ای به برجام وارد نکنند. به تعهدات خود عمل کنند تا نیاز نباشد ما اقدامات فنی لازم را انجام دهیم.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

به‌خاطر محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها اعمال می‌کند، تعدادی از رسانه‌های بزرگ و پر مخاطب جریان اصلی در خارج کشور شکل گرفته‌اند. این رسانه‌ها چون در داخل کشور حضور ندارند و امکان داشتن خبرنگار

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »