زیتون- رییس جمهوری ترکیه اروپا را تهدید کرد که مرز کشورش را برای پناهجویانی که قصد دارند به اروپا بروند، باز خواهد کرد.images-1
به گزارش فیگارو رجب طیب اردوغان پس از رای پارلمان اروپا به توقف موقت مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا، امروز (جمعه) تهدید کرد که مرز کشورش را به روی پناهجویان برای رفتن به اروپا بازخواهد کرد. اردوغان گفت: «خوب گوش کنید، اگر از حد خود بگذرید این مرزها بازخواهند شد. این را خوب در سر خود فرو کنید.»
آنکارا و بروکسل در ماه مارس گذشته قراردادی امضا کردند که بر اساس آن قرار شد ترکیه از حرکت موج پناهجویان به سمت اروپا جلوگیری کند.
نمایندگان پارلمان اروپا پس از بازداشت‌های گسترده در ترکیه بعد از کودتای نظامی نافرجام در این کشور طرح تعلیق مذاکرات عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا را به شور گذاشتند.
اردوغان در سخنرانی امروز خود خطاب به اتحادیه اروپا ادامه داد: «شما هیچ وقت درست و صادقانه در قبال بشریت رفتار نکرده‌اید. ما سه میلیون پناهجو را در کشور خود جای داده‌ایم و شما زمانی که فقط ۵۰ هزار پناهجو قصد دارند تا به کشورهایتان بیایند، ابراز شکایت می‌کنید.» او افزود: «زمانی که ۵۰ هزار پناهجو در مرز کاپیکول (مرز ترکیه – بلغارستان) تجمع کردند، شما فریاد کمک سر دادید و از خود پرسیدید که اگر ترکیه مرزهایش را باز کند، ما چه خواهیم کرد.»

بازگشت به صفحه اول