زیتون– نمایندگان مجلس فوریت طرح جایگزینی حبس ابد به جای اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر را تصویب کردند. این طرح در صورت تصویب به عنوان یک ماده الحاقیه به قانون مبارزه با مواد مخدر افزوده خواهد شد.
براساس این طرح آن دسته از قاچاقچیانی که برای بار اول مواد مخدر حمل کرده و دستگیر می‌شوند، حداکثر به حبس ابد محکوم خواهند شد.17166395_303
پیش از این نیز برخی از مسئولان از امکان لغو حکم اعدام برای برخی از جرایم مربوط به مواد مخدر سخن گفته بودند. ایران پس از چین (که آمار رسمی اعدام در آن اعلام نمی‌شود) بیشترین تعداد اعدامی در دنیا را دارد. تعداد زیادی از این اعدام‌ها مربوط به قاچاق‌چیان مواد مخدر می‌شود.
طرح مصوب مجلس، الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر است و یک فوریت آن با ۱۴۷ رای موافق، ۲۱ رای مخالف و ۴ رای ممتنع تصویب شد. محکومان مرتبط با مواد مخدر در صورتی که از سوی دادگاه مفسد فی‌الارض شناخته نشوند اما مرتکب جرایمی باشند که مجازات آن اعدام و حبس ابد است، در صورت تصویب این طرح به بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال حبس به عنوان جایگزین اعدام و حبس ابد محکوم می شوند.
این طرح مجازات اعدام را برای مواردی چون قاچاق مسلحانه مواد مخدر همچنان حفظ می‌کند، اما در موارد دیگر مجازات‌های جایگزینی در نظر می‌گیرد. با مصوبه امروز طرح در کمیسیون تخصصی بررسی می شود و سپس برای رای‌گیری نهایی به صحن علنی باز می‌گردد.

 

بازگشت به صفحه اول