آمریکا مجوز فروش ۱۰۶ هواپیمای ایرباس به ایران را صادر کرد

زیتون- خبرگزاری رویترز امروز (سه‌شنبه) به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش ۱۰۶ فروند هواپیمای ایرباس فرانسه را به شرکت هوایپمایی ایران‌‌ایر صادر کرد.1452401_921
این مجوز چند روز پس از مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا صادر شده است که بر اساس آن، دولت باراک اوباما موظف شده بود تا فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را ممنوع کند.
جمهوریخواهان می‌گویند این هواپیماهای مسافربری قرار است در اختیار کشوری قرار گیرد که حامی شماره یک تروریسم در جهان است و قطعنامه‌های سازمان ملل را با انجام آزمایش موشک‌های بالستیک نقض می‌کند. گرچه ایرباس یک شرکت فرانسوی است، اما به‌خاطر اینکه دست‌کم ۱۰ درصد تجهیزات این هواپیما ساخت آمریکاست، فروش این هواپیماها به ایران نیازمند مجوز واشینگتن است.
مجوز فروش این هواپیماها به ایران در پی توافق هسته‌ای با ایران صادر شده است.
دولت باراک اوباما تاکید کرده هرگونه مصوبه کنگره برای ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافری به ایران را وتو می‌کند چرا که به گفته کاخ سفید موجب خدشه به توافق هسته‌ای می‌شود.
ایرباس قرار بود ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۵ میلیارد دلار به ایران بفروشد که تهران بعدا این تعداد را به ۱۱۲ فروند کاهش داد. بوئینگ نیز از صادرات بیش از ۸۰ فروند هواپیما به ارزش ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به ایران خبر داده است.

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. ظاهرا موافقتنامه برجام بسیار فراتر از توافق در مسئله هسته ایست و ایران هم عمق استراتژیک آمریکاست ، چون مدتهاست دیگر شعار حسن نصرالله فرزند روح الله هم به گوش نمیرسد !
    امریکا به خواست امام راحل عظیم الشان آدم شده است !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی ازگیدئون لوی، تحلیلگر برجسته روزنامه هاآرتص را منتشرکردند: “من اشغالگری های

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع اسراییل (بعدها نخست وزیر

ادامه »

خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد (حافظ) یکی

ادامه »