زیتون- مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته قانون تحریم‌های ایران را برای ده سال دیگر تمدید کرد.representatives
به گزارش رویترز، نمایندگان این مجلس با ۴۱۹ رای موافق در مقابل یک رای مخالف «قانون تحریم‌های ایران» را که در سال ۱۹۹۶ برای تنبیه سرمایه گذاران در بخش انرژی ایران تصویب شده بود، برای ده سال آینده تمدید کردند. این قانون تحریم‌هایی در زمینه‌های تجاری، انرژی، دفاعی و صنایع بانکی در ارتباط با برنامه هسته‌ای و همچنین آزمایش موشک‌های بالستیک ایران وضع می‌کند.
این قانون برای اجرا نیازمند تصویب در سنا و امضای رییس جمهوری آمریکا است.
قانون‌گذاران آمریکایی گفته‌اند که می‌خواهند با تمدید این قانون ابزار لازم را در اختیار رییس جمهوری آمریکا قرار دهند تا بتواند با اقدامات تحریک آمیز ایران مقابله و از نقض احتمالی توافق هسته‌ای جلوگیری کند.
این طرح یک هفته پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصویب شده است.
دولت اوباما پیش از این از کنگره آمریکا خواسته بود تا تمدید این قانون را به تاخیر بیاندازد و گفته بود، رییس جمهوری از ابزار لازم برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران در صورت نقض توافق هسته‌ای، برخوردار است.
اد رویس، رییس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان و تهیه کننده این طرح، گفته است که انقضای این قانون می‌تواند بر خسارات ناشی از توافق خطرناک هسته‌ای باراک اوباما با ایران بیفزاید و این پیام را ارسال کند که آمریکا دیگر مخالفتی با نقش مخرب ایران در خاورمیانه ندارد.

بازگشت به صفحه اول