صدور قطعنامه جدید سازمان ملل به دلیل نقض حقوق بشر در ایران

زیتون- کمیته حقوق‌بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار برخورد بیشتر با نقض حقوق بشر و نیز برگزاری انتخاباتی شفاف در سال آینده در ایران شد.406824_783
این کمیته با ۸۵ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۶۳ رای ممتنع قطع‌نامه را تصویب کرد.
پیش‌نویس این قطع‌نامه از سوی کانادا ارائه شده بود. نماینده کانادا ضمن انتقاد از وضعیت حقوق‌بشر در ایران گفت این قطع‌نامه «نه با اهداف سیاسی، که برای کمک به بهره‌مند شدن ایرانیان از حقوق خود» ارائه شده‌است.
نمایندگان بریتانیا و آمریکا نیز از افزایش اعدام‌ها، نقض حقوق زنان، ضعف حکومت قانون، وضعیت و حقوق اقلیت‌ها و نیز افراد زیر سن قانونی ابراز نگرانی کردند.
سخن‌گوی وزارت امور خارجه اما این قطع‌نامه را «داراری اغراض سیاسی» توصیف کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از موضوع حقوق بشر توسط کشورهای غربی علیه کشورهای مستقل جهان را مردود و محکوم می داند.» به گفته او کشورهایی چون عربستان و اسراییل که به این قطع‌نامه رای مثبت داده‌اند، خود ناقض حقوق بشر هستند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

حالا درست در همان میدانی که مخوف‌ترین نیروهای‌شان را برای سرکوب مخالفان، به صف کرده بودند تا بتوانند به هر طریقِ ممکن، زهرچشم مخالفان را بگیرند؛ دیوارنگارهای بزرگ نصب کرده‌اند در وصف و تمجید “رأی”

ادامه »

اشاره: پس از برگزاری انتخابات مجلس دوم، در سلسله یادداشت های روزانه ام، مطلب زیر را نوشته ام. می پندارم که انتشار آن در

ادامه »

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ جمهوری اسلامی انتخاباتی را با پایین‌ترین میزان مشارکت در طول ۴۵ سال گذشته برگزار خواهد کرد. حضور

ادامه »