زیتون- محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس از رییس قوه قضائیه خواست تا «برای تنویر افکار عمومی»، گزارشی از عملکرد حساب‌های خود را طی پنج سال گذشته اعلام کند.
صادقی در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری با اشاره به «اخبار و شایعاتی درباره افتتاح حساب های متعدد شخصی به نام رییس محترم قوه قضائیه در فضای مجازی و حقیقی»، گفت وزیر اقتصاد این اخبار را تکذیب کرد، اما «توضیح داد که از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه‌داری کل و بانک مرکزی مجموعه مبالغی بارعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضائیه به صورت سپرده در سیستم بانکی قرار گرفته است.»images-1
صادقی از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، خواستار توضیح درباره «حدود قانون و موازین شرعی» شد که «اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب های شخصی واریز شود؟». مبالغی که «بخش قابل توجهی» از آن‌ها، به گفته نماینده تهران، متعلق به «اشخاص حقیقی و اصحاب دعوا در محاکم حقوقی و کیفری و بعضا متعلق به متهمان در دادسراهاست که بابت قرارهای وثیقه و تودیع احتمالی در صندوق دادگستری واریز می‌شود». او پرسید: «کدام موازین شرعی اجازه می دهد قوه قضائیه در این وجوه تصرف کند. این وجوه را سپرده گذاری کند و سود حاصله را تملک کند.»
صادقی همچنین از صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، درخواست کرد «برای جلوگیری از ادامه سو استفاده‌های بیگانگان» و همچنین «برای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی»،‌ اقدام به ارائه گزارشی از «عملکرد این حساب‌ها شامل مبالغ واریز شده، سود حاصله و موارد مصرف آن طی پنج سال گذشته» کند.

بازگشت به صفحه اول