زیتون- حسن فیروزآبادی، رییس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح گفت زمان شلیک موشک برای آزمایش یا شلیک در رزمایش‌ها با نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای تعیین می‌شود.%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d9%81%d9%8a%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d8%af%d9%8a-660x330
فیروزآبادی به تسنیم گفت: «هیچ موشکی در این کشور شلیک نمی‌شود مگر اینکه مصوبه فرمانده کل قوا را داشته باشد.»
رییس پیشین ستادکل نیروهای مسلح در این مصاحبه با اشاره به آزمایش موشک عماد سه ماه پس از امضای برجام گفت: «اگر آقا اجازه بفرمایند شلیک موشک انجام می‌شود، اجازه ندهند انجام نمی‌شود، حتی زمان شلیک را و اینکه در چه‌زمانی شلیک شود را نیز ایشان تعیین می‌کنند که این باید فلان وقت شلیک شود.»
موشک عماد مهر ماه سال ۹۴ آزمایش شد. پس از انجام این آزمایش کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به نامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، در گزارشی نوشت که آزمایش این موشک نقش قطع‌نامه ۱۹۲۹ سازمان ملل متحد درباره برنامه موشکی ایران بوده است.
فیروز آبادی اضافه کرد که «شلیک موشک بدون اجازه مستقیم فرمانده‌کل قوا امکان ندارد»، اما »قبل از آن کمیسیون‌های فنی و سیاست‌گذاری مقدمات را فراهم می‌کنند، بررسی می‌کنند که این موشک واقعا از نظر فنی درست ساخته شده و آیا جواب می‌دهد؟ از لحاظ سیاسی وقت مناسبی است یا خیر؟ اقتضائات انقلاب اسلامی را دارد؟» به گفته او «این‌ها در همان کمیسیون رای‌گیری می‌شود و آن تصمیم از طریق ستادکل گردش کار می‌شود و خدمت رهبری انقلاب می‌رسد و اگر «آقا» اجازه بفرمایند آن کار انجام می‌شود، اجازه ندهند انجام نمی‌شود.»

بازگشت به صفحه اول