نگرانی از عادی‌شدن حملات شیمیایی در سوریه

زیتون– دبیر کل سازمان ملل، همزمان با ارسال گزارش ماهیانه سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزار شیمیایی، در نامه‌ای به شورای امنیت درباره عادی شدن استفاده از «جنگ‌افزار شیمیایی» در سوریه و عواقب بین‌المللی آن در آینده، ابراز نگرانی کرده‌ است.
بان کی‌ مون نوشت که «عمیقا نگران» است کاربرد این جنگ‌افزارها در سوریه «به امری معمول در این جنگ یا جنگی دیگر، در زمان کنونی و در زمان آینده» تبدیل شود. او تاکید کرد باید کسانی که مسئول استفاده از این نوع جنگ‌افزار هستند، در برابر اقدام‌های خود پاسخگو شوند.images
طی چند ماه اخیر گزارش‌های مختلفی از به‌کارگیری جنگ‌افزار شیمیایی در سوریه منتشر شده‌است؛ موضوعی که سال ۱۳۹۲ دولت سوریه را در مرز رو در رو شدن با آمریکا و متحدانش قرار داده بود.
«سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزار شیمیایی» در حال تحقیق در مورد چهار مورد «به‌کارگیری گسترده» جنگ افزار شیمیایی در بازه‌ای زمانی بین ۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر (برابر با مهر ماه) است. این سازمان، به درخواست دولت مرکزی سوریه، در حال تحقیق در مورد گزارش‌های مشابهی در ماه میلادی اوت در شهر حلب نیز هست.
پیشتر این سازمان گفته بود ارتش سوریه زمستان گذشته در شمال‌غربی منطقه ادلب از گازهای سمی استفاده کرده‌ است. گزارش محرمانه‌ای از این نهاد نشان می‌داد در جریان حملات هوایی هلیکوپترهای ارتش سوریه با بمب‌های بشکه‌ای، در ادلب، «گاز کلر» استفاده شده‌است.
اکنون دبیر کل «سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزار شیمیایی» می‌گوید بازرسانش در حال تحقیق در منطقه‌ای در سراقب در ادلب و نیز سه مورد دیگر در شهر حلب، زبدیه و السکاری (هر دو در کنترل شورشیان) هستند. دولت سوریه پیش از این اتهام‌های مربوط به استفاده از سلاح شیمیایی در این مناطق را رد کرده بود. دمشق در عین حال می‌گوید در جریان حملات اخیر شورشیان به مناطق تحت کنترل دولت در حلب، شماری از شهروندان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از به‌کارگیری گاز شیمیایی به بیمارستان منتقل شدند.
طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه، چندین بار، به استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی متهم شده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »