مسئول پرونده سوریه قاسم سلیمانی است

زیتون– مهدی محمدی، عضو سابق شورای امنیت ملی و سخنگوی تیم مذاکره کننده هسته‌ای سعید جلیلی، به نشریه روبه‌رو گفت «مسئول پرونده سوریه» در ایران قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس است و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی «مسئولیت هماهنگی‌ها را بر عهده دارد».

img_0533

محمدی در گفت‌وگویی مکتوب با نشریه روبه‌رو با اشاره به این‌که «راهبرد ایران» تاکنون آن بوده است که «عمق استراتژیک خود را با محوریت نیروی قدس توسعه بدهد» و همین راهبرد «ایران را به جزیره ثبات و صادر کننده امنیت بدل کرده است». او اضافه کرد برای ایران «مساله اصلی – یا یکی از اصلی‌ترین مسائل – را این می‌داند که اسد، خط مقدم درگیری با تکفیری‌گری عنان‌گسیخته‌ای است که اگر مهار نشود، کل منطقه را برای چیزی بیش از ۳ دهه در یک ناامنی غیر قابل مهار فرو خواهد برد».

عضو پیشین شورای عالی امنیت ملی گفت نبرد در سوریه را می‌توان «جنگ پیشگیرانه» هم نامید و اگر «ایران این منازعه را به حال خود رها کند، باید به زودی در مرزهای خود میزبان داعش باشد». او اضافه کرد در حال حاضر در سوریه «یک جنگ نیابتی میان ایران و سعودی در جریان است که می‌توانست – و هنوز هم می‌تواند – بدل به یک جنگ مستقیم شود».

محمدی در این‌گفت‌وگو تاکید کرد که قاسم سلیمانی «پوتین را به مداخله در سوریه راضی کرد» و حضور روسیه در سوریه «مستقیما محصول احترامی است که نزد پوتین برای سردار سلیمانی و ایران ایجاد شده است».

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »