کدخدایی: رویه شورای نگهبان اعلام نظر درباره صلاحیت قبل از تصویب اعتبارنامه‌هاست

زیتون- عباس‌علی کدخدایی، سخن‌گوی شورای نگهبان، گفت رویه این شورا اظهارنظر درباره صلاحیت‌ها پیش از تصویب اعتبارنامه‌هاست و «این نظر همچنان باقی است».
به گزارش تسنیم، کدخدایی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس گفت این مصوبه «در قالب یک استفساریه راجع به یک قانون» بود که در مرحله اول به شورای نگهبان آمد و اعضای شورا آن را دارای ایراد و ابهام دانستند و آن را به مجلس اعاده کردند. download
اشاره او به مصوبه‌ای است که براساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از پایان انتخابات، صلاحیت منتخبی را رد کند و در صورت دست یافتن به مدارک جدید، باید آن را در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهد تا هنگام تصویب اعتبارنامه‌ها آن را مدنظرقرار دهند.
بحث نظارت بر نمایندگان پس از ابلاغ «سیاست‌های کلی انتخابات» از سوی آیت‌الله خامنه‌ای آغاز شد. براساس بند سیزدهم این سیاست‌ها «تعیین سازوکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان» از جمله وظایف سه قوه است.
سخن‌گوی شورای نگهبان، دوم آبان ماه گفته بود براساس سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی رهبر جمهوری اسلامی ابلاغ شده، از این پس «نظارت» آن شورا بر نمایندگان مجلس «مستمر» خواهد شد و پس از تصویب اعتبارنامه‌ها نیز ادامه خواهد داشت. به گفته کدخدایی «باید دید» نمایندگان «شرایط» مورد نظر نظام سیاسی جمهوری اسلامی را طی دوره چهار سال نمایندگی حفظ خواهند کرد یا نه.
دو روز بعد از آن هم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته بود: «اگر با بی دقتی در اجرای قانون، فردی ناباب و فاقد صلاحیت وارد ارکان کشور شود، همه کسانی که در ورود او به قدرت موثر بوده اند در اعمال او شریک هستند و باید پاسخگو باشند.» او اضافه کرد: «حتی کسانی که رای می دهند، اگر بدون تحقیق، فرد دارای صلاحیت کمتر را برگزینند، در اعمال بد او شریک هستند.»
مجلس هشتم پس از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای که خطاب به نمایندگان گفته بود «باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید»، طرحی را با عنوان «نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس» در مهرماه سال ۹۰ تصویب کرد. محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای خطاب به محمود هاشمی‌ شاهرودی، رییس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم قوا، این طرح را «خلاف قانون اساسی» توصیف کرده بود.
علی مطهری و محمود صادقی، نمایندگان لیست امید در مجلس از جمله نمایندگانی بودند که با این طرح مخالفت کردند. مطهری نظارت بر نمایندگان را در تضاد با «حریت نمایندگان» دانست و صادقی تمکین از این خواست شورای نگهبان را «عدول از قانون اساسی خوانده بود.»
سخنگوی شورای نگهبان پس از انتشار اعتراضات مجلس، اعلام کرده بود که «نظارت مستمر بر نمایندگان، از سوی شورای نگهبان اعمال» نخواهد شد. به گفته عباس‌علی کدخدایی، چنین برداشتی از سخنان او و دبیر شورای نگهبان «اشتباه» است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. باید به اقای جنتی لقب قانون اساسی ناطق داد ، با توجه به زبان الکن هر دو .
    هر چه آن خسرو کند قانون بود !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »