اعتراف وزیر دادگستری به ناکارآمد بودن مجازات اعدام

زیتون– مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، گفت از آن‌جایی که اجرای مجازات اعدام در سال‌های اخیر «کارآمد» نبوده، بنابراین باید «میزان و مصادیق مجازات اعدام» مورد بازنگری قرار گیرد.
به گزارش فارس پورمحمدی گفت نمی‌توان «اصل مجازات اعدام» را نفی کرد، چرا که «عده‌‌ای مفسد» در کشور وجود دارند که جز اعدام «هیچ راه اصلاحی» ندارند، با این حال «میزان مجازات اعدام و مصادیقی از جرایم که مجازات اعدام برای آنها در نظر گرفته شده، از مباحث جدی برخوردار است که می‌توان به آن پرداخت.» او اضافه کرد: «قوه قضاییه نیز این نظر را اجمالا قبول دارد.» images
ماه گذشته صد نماینده مجلس طرحی کاهش مجازات اعدام در برخی پرونده‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر ارائه کرده بودند. در قانون جدید مجازات اسلامی برای جرایم مختلفی مجازات اعدام پیش بینی شده؛ از جمله خرید، فروش، توزیع و صادر کردن بیش از پنج کیلوگرم تریاک، شیره، بنگ، چرس و بعضی مواد دیگر یا خرید و فروش، توزیع و صادر کردن بیش از سی گرم هروئین، مرفین، کوکائین و بعضی روان‌گران‌ها مجازات اعدام و مصادره اموال را در پی دارد. این قوانین برای خرید، نگهداری و مخفی کردن مقادیر معینی مواد مخدر در صورت تکرار هم مجازات اعدام را تعیین کرده است.
صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، ماه گذشته گفته بود «هیچ برنامه‌ای» برای حذف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر وجود ندارد. همان زمان محمدجواد لاریجانى، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، به یک روزنامه برزیلی گفت به عقیده او حکم اعدام باید به «سردسته قاچاقچیان بزرگ و مهم محدود شود.»
پورمحمدی اضافه کرد که در حال حاضر به دنبال «این هستیم که چه نوع مجازات، در کجا و نسبت به چه افرادی اثربخشی بیشتری دارد تا بتوانیم به عنوان مجازات جایگزین اعدام در نظر بگیریم»، گرچه به گفته او «حفظ مجازات اعدام همچنان در دستور است اما نه در میزانی که امروزه انجام می‌گیرد».
ایران پس از چین (که آمار رسمی اعدام‌ها در آن اعلام نمی‌شود) بالاترین نرخ اعدام را دارد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »