آخرين اخبار از انتخابات رياست جمهوري آمريكا

پیروزی ترامپ و کلینتون، کناره‌گیری بوش

زیتون- دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری، در انتخابات مقدماتی ایالت کارولینای جنوبی در اول اسفند ماه به پیروزی رسید. در جریان «انجمن حزبی» نوادا نیز هیلاری کلینتون با فاصله اندکی از برنی سندرز پیشی گرفت. جب بوش دیگر نامزد جمهوری‌خواه نیز از جریان رقابت کناره گرفت.

نامزد جنجالی جمهوری‌خواهان، دونالد ترامپ، در انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر در ۲۰ بهمن ماه نیز نزدیک به ۴۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود و در انتخابات کارولینای جنوبی نیز در نهایت توانست آرا کسب ۳۲.۵ درصد آرا بر رقبای خود غلبه کند

4AD519F4-76B4-45EE-A675-D4CDF2387C03_w640_r1_s
«رادیو فردا» در مورد این رقابت‌های مقدماتی نوشت: رقابت نزدیک برای جایگاه دوم در کارولینای جنوبی بین تد کروز و مارکو روبیو جریان داشت که در نهایت روبیوی جوان موفق شد با اختلاف دو دهم درصد آرا تد کروز را پشت سر بگذارد. آرای روبیو ۲۲.۵ درصد بوده و آرای تد کروز هم ۲۲.۳ درصد. این میان پیروزی دونالد ترامپ بخت بیشتری برای او ایجاد می‌کند تا در نهایت به عنوان نامزد اصلی جمهوری‌خواهان پا به رقابت نهایی برای انتخابات ریاست‌‌جمهوری بگذارد. هر چند هنوز راه زیادی مانده است و انتقادهای شدیدی به او شده است؛ از باراک اوباما تا پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک. جمهوری‌خواهان در ۲۳ فوریه به «انجمن حزبی» در نوادا می‌روند، سپس مناظره آنها در تکزاس انجام خواهد شد تا رقابت مقدماتی همزمان در چندین ایالات، موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» در روز اول مارس برگزار شود. انجمن حزبی یا «کاکس»، دیداری درون‌حزبی‌ست که در آن بحث و بررسی‌های صورت گرفته و بر سر نامزد واحدی توافق به دست می‌آید.

دمکرات‌ها در اول اسفند ماه باید به یکی از همین دیدارها می‌رفتند؛ آنچه در نهایت پیروزی هیلاری کلینتون، ولی نه با فاصله زیاد از برنی سندرز، سناتور ورمونت، پایان یافت.

کلینتون ۵۲ درصد آرا را از آن خود کرد در حالی‌که  سندرز ۴۸ درصد آرا به دست آورد.

در انتخابات مقدمانی نیوهمپشایر، برنی سندرز با ۵۹ درصد آرا به پیروزی رسیده بود. کلینتون در انتخابات مقدماتی آیووا نیز رقابت بسیار نزدیکی با سندرز داشت و در نهایت با اندکی فاصله آن ایالت را از آن خود کرد. دمکرات‌ها ۲۷ فوریه به مقدماتی ایالت کارولینای جنوبی می‌روند و اول ماه مارس در «سه‌شنبه بزرگ» رقابت میان آنها نیز ادامه پیدا می‌کند.

اما رخداد دیگر شنبه‌شب، کناره‌گیری جب بوش، فرماندار پیشین فلوریدا بود. آقای بوش با وجود آنکه پیش از آغاز رقابت‌های اولیه توجهات زیادی را به خود جلب کرده بود، در جریان انتخابات مقدماتی نتوانست نتیجه چندانی کسب کند. او در نهایت اعلام کرد به کارزار خود خاتمه می‌دهد. بوش گفته است از کارزاری که برای متحد کردن آمریکا در جریان بود به خود می‌بالد. او با اشاره به شکست خود در انتخابات آیووا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی، گفته است «مردم حرف خود را زده‌اند و من واقعا به تصمیم آن‌ها احترام می‌گذارم». روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید در سالی که به رقابت میان نامزدهای غیرمرسوم ِ خارج از جریان اصلی اختصاص دارد، جب بوش، نامزد مرسوم ِ جریان اصلی بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آخرين اخبار از انتخابات رياست جمهوري آمريكا

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری تضعیف شده است. اعتراض‌های پی در پی اقشار مختلف

ادامه »

تنها یک روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ضرورت آتش‌بس فوری در غزه، اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس

ادامه »

آقای خامنه‌ای! رهبر جمهوری اسلامی ایران که بیشتر علاقه دارید خودتان را رهبر «انقلاب» بدانید، شما در تاریخ ۱۴ یا

ادامه »