زیتون- بهرام قاسمی، سخن‌گوی وزارت امورخارجه، در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌ها، پیرامون هدیه‌های اعضای تیم مذاکره‌کننده به طرف آمریکایی، گفت این حرکت «پیامی» دارد و با دادن هدیه «پیامی» منتقل می‌شود.images-1
به گزارش ایرنا، قاسمی گفت این هدایا «در اکثر موارد ارزش مادی» ندارد و به دنبال انتقال یک پیام است. او با اشاره به هدیه‌‌ای که محمدجواد ظریف به جان کری داد – کتابی از آثار محمود فرشچیان، نقاش – گفت وزیر امورخارجه در زمان هدیه داد این کتاب «به جان کری گفت وقتی آقای فرشچیان می‌خواهد توصیحاتی درباره تابلو به بازدیدکنندگان بدهد، ممکن است از ذره‌بین استفاده کند تا ظرافت نشان دهد. ایشان ادامه می‌دهد ایران در خیلی مسایل دقیق و محاسبه‌گر هستند».
پیش از این اداره ثبت فدرال آمریکا لیست هدیه‌های ارزشمند مقام‌های این کشور در سال‌های گذشته را منتشر کرده بود. در این لیست نام محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، حسین فریدون مشاور ارشد حسن روحانی و عباس عراق‌چی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده وجود داشت.
ظریف به جان کری کتابی از آثار محمود فرشچیان به ارزش ۴۰۰ دلار به جان کری هدیه داد. فریدون و عراق‌چی نیز فرش‌هایی به ارزش ۱۱۵۰ و ۱۱۰۰ دلار به وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا، هدیه دادند.
بهرام قاسمی امروز گفت هدیه ظریف حرکتی «موثر» بود که طرف مقابل «مجاب می‌شود که محاسبات فنی ایران دقیق است. هدیه دادن و رد و بدل کتاب امر مرسومی است که ارزش مادی ندارد ولی تاثیر معنوی بسیاری دارد.»

بازگشت به صفحه اول