ورود رسمی ترکیه به عملیات آزادسازی موصل

زیتون- بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، امروز خبر داد که حضور ارتش این کشور در شمال عراق، به درخواست «پیش‌مرگه‌های کرد» انجام شده.
به گفته ییلدریم، نیروهای ترک از نبرد پیشمرگهای کرد علیه داعش حمایت نظامی می‌کنند.
خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، نیز خبر داد که حمله نیروهای مسلح کرد عراق به بعشیقه، از حمایت توپخانه و تانک‌های ترکیه برخوردار شده‌است.
سخنان تازه نخست‌وزیر ترکیه، پس از آن بیان می‌شود که حیدر عبادی، رثیس هیئت وزیران عراق، گفته بود برای نبردهای موصل به کمک ترکیه نیازی نیست. _92058699_035958619-2
رسانه‌های خبری کرد زبان، از جمله شبکه خبری «کردستان ۲۴» (در اربیل) می‌گویند مقام‌های کرد، حضور یا دخالت نظامی نیروهای ارتش ترکیه در حمایت از پیش‌مرگه‌ها را تائید یا رد نکرده‌اند. در عین حال بنا بر گزارش‌ها نیروهای نظامی کرد عراق، در نبرد برای کنترل این شهر، از حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار بودند.
ایسنا خبر داد که بن‌علی ییلدریم در سخنان تازه خود تاکید کرده کشورش راسا «چه داخل، چه خارج از مرزهای خود» به مقابله با تروریسم اقدام می‌کند: «ما برای حفاظت از تمامیت ارضی کشوری و همبستگی و اتحاد ملت خود، گام‌های لازم را بر می‌داریم و در این راه هیچ واهمه‌ای هم نداریم.»
دولت مرکزی عراق از سوی دیگر ترکیه را به تهدید تمامیت ارضی خود متهم کرده‌است و خواستار تشکیل جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل در این مورد نیز شده بود.
نیروهای ارتش ترکیه در حالی‌که با شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی در شمال سوریه درگیر شده‌اند، حملات گسترده‌ای نیز به شماری از شبه‌نظامیان کرد، در هر دو کشور سوریه و عراق انجام داده‌اند.
دو روز پیش وزیر دفاع ایالات متحده گفته بود حفظ تمامیت ارضی عراق، برای ائتلاف به رهبری واشینگتن یک اولویت به شمار می‌رود. اشتون کارتر به تازگی سفری به منطقه کرده که گفته می‌شود بخشی از آن با هدف کاستن از تنش‌های اخیر انجام شده‌است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »