زیتون– ساعاتی پس از به پایان رسیدن آتش‌بس سه روزه در یمن، جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی به اطراف صنعا، پایتخت را بار دیگر از سرگرفتند. ائتلاف عربی اعلام کرده که این حملات مواضع شورشیان شیعه حوثی را هدف قرار داده است. images
نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن شامگاه چهارشنبه خبر از آتش بسی سه روز داده بود. اسماعیل ولد شیخ احمد اعلام کرده بود که طرف‌های درگیر در بحران این کشور، با پایان روز چهارشنبه، برای مدت سه روز دست از تبادل آتش می‌کشند. او اظهار امیداوری کرده بود که «احتمال تمدید زمان آتش‌بس نیز وجود دارد.» این فرصت به سازمان ملل اجازه داد تا غذا و سایر کمک‌ها را به مناطق دور از دسترس، ارسال کنند.
اما به گزارش بی بی سی،  وزیر امور خارجه یمن با تمدید این آتش بس به دلیل آن که «حوثی‌ها به آن پایبند نیستند،» مختالفت کرد.
این ششمین آتش بسی بود که از زمان مداخله نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن در این کشور برقرار می شود.
نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن که از حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان برخوردار است در یمن با شورشیان حوثی که مورد حمایت ایران هستند و کنترل پایتخت، صنعا، را در دست دارند می‌جنگند.
سازمان ملل متحد برآورد می کند که در جنگ یمن حدود هفت هزار نفر کشته و بیش از ۳۵ هزار نفر زخمی شده باشند. این جنگ همچنین باعث آوارگی حداقل سه میلیون نفر از مارس سال گذشته تاکنون شده است.

بازگشت به صفحه اول