زیتون– آمریکا اعلام کرد ارسال جنگ‌افزار از ایران برای حوثی‌های یمن، به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است. به گزارش رویترز این سلاح‌ها از طریق عمان و به صورت زمینی برای حوثی‌ها ارسال می‌شود. هرچند عمان قاچاق سلاح در مرزهای خود را رد کرده.yemen-map
چهره های نظامی آمریکا معتقدند تهران از طریق عمان «موشک‌های ضدشناور، مواد منفجره… پول و پرسنل» برای حوثی‌ها فرستاده است. یک منبع امنیتی دیگر در امور غرب آسیا نیز گفت این کمک‌ها «موشک‌های سطح‌به‌سطح» را هم در بر می‌گیرد.
خبرگزاری رویترز سخنان یک مقام سیاسی ارشد ایران را نیز نقل کرده است که «حمایت‌های ما از حوثی‌ها در یمن به طور مشخصی افزایش پیدا کرده‌است.» این مقام‌ ایرانی، که نام او فاش نشده، گفت توافق اتمی سبب شده تا ایران در مقابل رقیب دیرینه خود در منطقه، یعنی عربستان سعودی، «دست بالا» را داشته باشد هر چند «باید مراقب آن نیز بود.»
ژنرال جوزف ووتل، از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا، نیز رسما ایران را در حملات موشکی اخیر از سوی حوثی‌ها علیه ناوهای آمریکایی در دریای سرخ متهم کرد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از ووتل با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از حوثی‌ها، تهران را مظنون دست داشتن در این حملات دانست. هرچند این فرمانده ارتش آمریکا، تایید کرد که فن‌آوری مورد استفاده در موشک‌های شلیک‌شده تنها در اختیار ایران نیست.
در هفته‌های اخیر، در دست کم دو مورد موشک‌های زمین به زمین به ناو «یو‌.اس.اس. میسون» شلیک شده است. چهار روز پیش، مقام‌های آمریکایی از حملات موشکی تازه حوثی‌ها به ناوچه جنگی «یو‌.اس.اس. میسون» خبرداده بودند. سه روز پیش از آن، آمریکا چند سامانه راداری حوثی‌ها را درون خاک یمن با موشک‌های کروزخود منهدم کرده بود.
در جریان جنگ حوثی‌های مورد حمایت ایران با نیروهای دولتی یمن که حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را نیز با خود دارند، تاکنون چند هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اما صبح امروز نقش احتمالی ایران در حمله موشکی به سمت ناوهای آمریکایی در دریای سرخ را داستانی تخیلی و خیال پردازانه، مشکوک و بی اساس خواند و آن را به شدت رد کرد.

بازگشت به صفحه اول