آماده باش اتحادیه اروپا برای بازگشت پیکارجویان داعش

زیتون- مسئول امور امنیتی اتحادیه اروپا به کشورهای اروپایی اخطار داد که «منتظر بازگشت اعضای داعش» در صورت بیرون راندن این گروه از موصل باشند.
جولین کینگ، مسئول امور امنیتی اتحادیه اروپا گفت حتی تعداد کمی از اعضای این گروه هم می‌توانند تهدیدی جدی برای امنیت اروپا باشند. img11134783
از صبح روز گذشته(دوشنبه) نیروهای عراقی عملیات خود را برای تصرف شهر موصل، آغاز کردند. این شهر یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های داعش در عراق است. گفته می‌شود نزدیک به ۵ هزار نیروی داعش در شهر موصل حضور دارند.
کینگ تهدید پیکارجویان داعش که به اروپا باز می‌گردند را «بسیار جدی» می داند. بخشی از پیکارجویان داعش دارای تابعیت کشورهای اروپایی هستند. در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از نیروهای داعش از کشورهای اروپایی در مناطق جنگی هستند.
بی‌بی‌سی فارسی نوشت که احتمال خروج دسته‌جمعی نیروهای داعش و مهاجرتشان به اروپا کم است. جولین کینگ گفت بر اساس تجربیات قبلی، معتقد است تعداد کمی از اعضای اروپایی داعش به اروپا بر خواهند گشت.
نیروهای دولت عراق در حال حرکت از جنوب به سوی شهر موصل هستند در ۴۰ کیلومتری این شهر و نیروهای پیشمرگه کرد هم در سی کیلومتری شرق موصل مستقر هستند. سازمان‌های امدادی در حال آماده شدن برای آنچه آنها بزرگ‌ترین فاجعه انسانی دست‌ساز بشر در دوران معاصر می‌خوانند، هستند.
سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده بود که تأثیر این عملیات بر غیرنظامیان «بسیار گسترده» خواهد بود و ممکن است تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در داخل و اطراف شهر تحت تأثیر این عملیات قرار گیرند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »