زیتون- مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، عصر امروز (دوشنبه) خبر از آن داد که پیشمرگه‌های کرد ۲۰۰ کیلومترمربع از شهر موصل را از تصرف گروه دولت اسلامی، داعش، خارج کردند.
بارزانی از «مشارکت همه نیروها برای آزادی موصل» تجلیل کرد و گفت: «برای نخستین بار خون پیشمرگه‌های کرد و نیروهای عراقی در میدان نبرد با هم درآمیخته است» وی آرزو کرد که این امر «نویدبخش آینده خوبی برای عراق» باشد.
Peshmerga forces gather on the east of Mosul during preparations to attack Mosul, Iraq, October 16, 2016. REUTERS/Azad Lashkari تلویزیون دولتی عراق نیز اعلام کرد که نیروهای عراقی با همکاری نیروهای ائتلاف ، ۱۲ روستا را در جنوب موصل آزاد کرده اند.
به رغم این موفقیت، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ، احتمال داد که درپی حمله برای آزاد سازی موصل، حدود صدهزارنفر از مردم این شهر به سوریه و ترکیه بگریزند. کمیساریای پناهندگان برای تهیهٔ چادر و امکانات زمستانی برای اسکان دادن آنان در اردوگاه ها، خواستار ۶۱ میلیون دلار کمک اضافی شد که مجموع درخواست کمک برای این بحران را به ۱۹۶ میلیون دلار می‌رساند.
شهر موصل با حدود ۱٫۵ میلیون جمعیت در سال ۲۰۱۴ از سوی داعش تصرف شد. عملیات برای بازپس‌گیری شهر موصل از گروه دولت اسلامی (داعش) از بامداد امروز آغاز شد. عملیاتی که به گفته فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه چند هفته به طول خواهد انجامید.

بازگشت به صفحه اول