عملیات بازپس‌گیری موصل آغاز شد

زیتون- حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق خبر داد که عملیات برای بازپس‌گیری شهر موصل از گروه دولت اسلامی (داعش) از بامداد امروز، دوشنبه، آغاز شده‌ است. عملیاتی که به گفته فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه چند هفته به طول خواهد انجامید.
Iraqi Kurdish Peshmerga fighters stand next to a fire as they gather on the top of Mount Zardak, about 25 kilometres east of Mosul, on early October 17, 2016. Thousands of Iraq's Kurdish peshmerga forces advanced on jihadist-held villages east of Mosul as part of a broad operation to retake the city from the Islamic State group.  / AFP PHOTO / SAFIN HAMEDSAFIN HAMED/AFP/Getty Images
در ساعت‌های نخست این عملیات نیروهای پیشمرگه ۹ روستا را در محور شرقی این شهر آزاد کردند.
حیدر عبادی در برنامه ای تلویزیونی گفت که «زمان پیروزی فرا رسید و عملیات آزادسازی موصل آغاز شد.» او در حالی‌که در میان شماری از افسران بلندپایه عراق در برابر دوربین تلویزیون قرار گرفته بود، اضافه کرد: «دستور شروع این عملیات پیروزمندانه را داده‌ام تا شما را از بند خشونت و تروریسم رها کنیم.»
موصل از بزرگ‌ترین شهرهای عراق، مرکز اداری استان نینوا در شمال آن کشور است. این شهر در جریان پیشروی‌های داعش، در تابستان ۲۰۱۴ به تصرف شبه‌نظامیان در آمد و به عنوان مرکز اصلی حضور این افراد در عراق به شمار می‌رود.
طی هفته‌های گذشته مقام‌های مختلفی، چه در عراق و چه خارج از آن کشور، در مورد عملیات موصل سخن گفته‌اند.
عبادی تاکید کرده است که فقط نیروهای دولتی وارد موصل خواهند شد. موصل یک شهر عمدتا سنی نشین است.
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه روز شنبه گفته بود «عراق به تنهایی نمی‌تواند عملیات آزادسازی موصل را پیش ببرد». نیروهای ارتش ترکیه در حال حاضر در پایگاهی در نزدیکی موصل حضور دارند. موضوع حضور ارتش ترکیه در شمال عراق، به تنش‌های لفظی میان سران دو کشور و اختلافاتی سیاسی میان بغداد و آنکارا انجامیده‌است.
Peshmerga forces gather on the east of Mosul during preparations to attack Mosul, Iraq, October 16, 2016. REUTERS/Azad Lashkari
مقام‌های عربستان سعودی و ترکیه به تازگی، و به طور مشترک، مخالفت خود را با حضور شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در جریان نبردهای داخل موصل و بازپس‌گیری آن اعلام کرده‌ و در مورد «فرقه‌گرایی» هشدار داده‌اند.
ایران از سوی دیگر، در واکنش به این مواضع، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه را مسئول وضعیت در کشورهایی مانند عراق و سوریه توصیف کرده‌است.
سازمان ملل متحد می‌گوید که تأثیر این عملیات بر غیرنظامیان «بسیار گسترده» خواهد بود و ممکن است تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در داخل و اطراف شهر تحت تأثیر این عملیات قرار گیرند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱. در طی انتخابات اخیر، مدام شنیده‌ایم که گفته می‌شود: پزشکیان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ مگر یک تدارکاتچی چقدر قدرت دارد؛ باید آن دیگری بخواهد وگرنه فرقی بین جلیلی و پزشکیان نیست. اظهار نظرهایی

ادامه »

اگر انتخابات و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری در کشوری مانند ایران را یک فرآیندی ترسیم کنیم که می خواهد نمایش دمکراسی باشد ولی

ادامه »

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه

ادامه »