فقر، زباله‌گردی زنان را افزایش داده‌است

زیتون- معاون ستاد برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی سازمان بهزیستی از افزایش زنان زباله‌گرد و کارتن‌خواب در جامعه خبر داد. zan
حسن موسوی به ایلنا گفت شهرداری‌ها مجبور به افزایش گرمخانه‌ برای زنانی شده‌اند که به دلیل اعتیاد و فقر خیابان‌ها را برای زندگی و کار انتخاب کرده‌اند. به گفته او یکی از راه‌های تامین معاش برای این زنان علاوه بر تن‌فروشی، پناه‌بردن به زباله‌ها برای یافتن آذوقه و مانده غذای دیگران است.
به گفته معاون سازمان بهزیستی از تبعات این مساله گرایش به اعتیاد، قرار گرفتن در معرض خشونت و ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله ایدز و هپاتیت این زنان است.
هفته گذشته یکی از اعضای شورای شهر تهران گفته بود که به دلیل مهاجرت‌های پرشمار از نقاط مختلف کشور به تهران، کارتن‌خوابی به بحران اجتماعی تبدیل شده است.
بهمن مشکینی، مشاور وزیر کشور نیز روز گذشته خبر داد که «۱۱ میلیون حاشیه‌‌نشین در کشور» زندگی می کنند. روزنامه وقایع اتفاقیه گزارش داد که مشکینی در ادامه به ارائه آمار در زمینه دیگر آسیب های اجتماعی داد: «۲,۸ تا چهار میلیون معتاد در کشور داریم. زنان سرپرست خانوار ۲,۶ میلیون از خانواده‌های ایرانی را شامل می‌شود که بسیاری از اینها زنان نسبتا جوان هستند. جامعه ما اکنون با طلاق ۲۶ درصدی و در بعضی مناطق ۶۰ درصدی روبه‌رو است.»
به گفته مشکینی سرمایه اجتماعی «اعتماد، رضایت، مشارکت نهادی» زیر میانگین است. او در ادامه تاکید کرد وجود چنین واقعیت هایی در جامعه «یعنی فاجعه» اینجاست که می فهمیم با این «دستگاه‌های فرتوت و فشل نمی توان کشور را اداره کرد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. در سطل های زباله جنوب تهران که چیزی پیدا نمیشود ، ولی امر مسلمانان جهان دستور بدهند زباله های حزب الله لبنان به ایران حمل شود ، ذخیره آخرت حضرتشان !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »