انتشار عکس مریم رجوی در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف

زیتون- انتشار عکس مریم رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق، در ویژه‌نامه هفتمین جشن سالیانه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، باعث تعطیلی دفتر این انجمن در دانشگاه شریف و پلمب شدن چاپ‌خانه‌ای شد که این ویژه‌نامه را منتشر کرد.b0ed9f8e-c68b-4db1-a119-5f0a2824ce40_w987_r1_s
خبرگزاری فارس اولین رسانه‌ای بود که این خبر را منتشر و درج عکس رجوی را «محکوم»کرد. روز به نیمه نرسیده بود که نه تنها انجمن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تعطیل که چاپ خانه ای که این ویژه‌نامه را منتشر کرده بود هم پلمپ شد.
روابط عمومی دانشگاه شریف در خصوص درج عکس «سرکرده گروهک منافقین» در کتاب معرفی دانش آموختگان دوره هفتم این دانشگاه نوشت که رییس دانشگاه «ضمن محکوم کردن این اقدام نابخردانه»، دستور «تعلیق فعالیت های انجمن فارغ التحصیلان در داخل دانشگاه را صادر نموده و کلیه نسخه‌های موجود کتاب مذکور جمع‌آوری» شده است. همچنین مدیریت این دانشگاه اعلام کرد که این انجمن ارتباط سازمانی و تشکیلاتی با دانشگاه صنعتی شریف نداشته و پیگیری های لازم جهت برخورد قانونی با خاطیان از طریق مراجع ذیربط در حال انجام می باشد.
مریم رجوی، در دهه ۵۰ خورشیدی دانشجوی رشته مهندسی متالوژی دانشگاه صنعتی شریف بود و عکس او با نام «مریم قجر عضدانلو» ساکن فرانسه، به عنوان یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان این دانشگاه منتشر شده. دبیر این انجمن پس ازایجاد حواشی توضیح داد که دست اندر کاران این ویژه‌نامه از نام پیش از ازدواج مریم رجوی آگاه نبودند.
۳۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه در تذکری کتبی به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از او خواستار توضیح درباره علت چاپ عکس مریم رجوی در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف شدند. داوود محمدی نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از پیگیری موضوع در این کمیسیون خبر داده است. او انتشار عکس مریم رجوی در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف را کاری «نادرست و ناشایست» توصیف کرد و از برخورد لازم با افرادی که به صورت عمدی یا سهوی این اقدام را انجام داده‌اند، خبر داد.
حبیب محمدنژاد نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان اینکه انجمن فارغ‌التحصیلان جز دانشگاه محسوب نمی‌شود، تأکید کرد که اگر انتشار عکس مریم رجوی عمدی صورت گرفته باشد با عوامل آن برخورد خواهد شد.
از سوی دیگر سجاد ریحانی، مسئول سیاسی بسیج دانشجویی ایران، انتشار عکس مریم رجوی در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف را «حرکتی شنیع» توصیف کرد که به گفته وی «نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد». وی ضمن انتقاد از «عدم نظارت» دولت بر انجمن‌های فارغ‌التحصیلان، برخی از فعالیت‌های این انجمن‌ها از جمله برگزاری «اردوهای مختلط» را نیز اقداماتی «ضد ارزشی» دانست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. ایشان فارغ التحصیل أین دانشگاه بوده یانه. اگر جواب أینست که بوده پس أین جاروجنجال ها برأی چیست. برأی من عجیب تَر صحبت های ریاست دانشگاه است.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پوشش زنان و حجاب آنان بیش از یک سده است که به موضوعی چالش‌برانگیزی در جامعه ایرانی تبدیل شده است، چه آن زمان که در دوران پهلوی اول با زور چادر را از سر زنان

ادامه »

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »

این یادداشت می‌کوشد پاسخ دهد که در ایران چه خبر است؟ اعتراض‌های اخیر چه تفاوتی با اعتراض‌های پیشین دارد؟ آیا

ادامه »