اتهام یاشار سلطانی «امنیتی» شد

زیتون- یاشار سلطانی، مدیر مسئول سایت «فیلتر» شده معماری نیوز با اتهام‌های جدیدی مواجه شده است. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از «یک منبع مطلع» نوشت سلطانی به «جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده با هدف بر هم زدن امنیت کشور» نیز متهم است. اتهام جدید روز چهارم مهرماه به او تفهیم شد. untitled
با طرح این اتهام جدید، دادستانی با آزادی یاشار سلطانی به قید وثیقه مخالفت و قرار بازداشت او را تمدید کرده است. بازپرس پرونده پیشتر برای سلطانی وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر کرده بود، اما به رغم فراهم شدن وثیقه با آزادی این روزنامه‌نگار مخالفت شد.
براساس ماده هشتم قانون مجازات اسلامی، جمع‌آوری و در اختیار قرار دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده با هدف «برهم زدن امنیت کشور» بین دو تا ۱۰ سال زندان دارد. در صورتی که این اطلاعات تنها جمع‌آوری شود اما در اختیار کسی قرار نگیرد، مجازات به یک تا پنج سال زندان کاهش خواهد یافت.
یاشار سلطانی، مدیرمسئول سایت معماری نیوز، به دلیل انتشار گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره واگذاری املاک شهرداری تهران با قیمت‌های پایین به اشخاص حقیقی و حقوقی، روز ۲۷ شهریورماه در پی احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شد. اتهام تفهیم شده به او «نشر اکاذیب» بود.
محمدباقر قالیباف، شهردار و مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، شاکیان سلطانی هستند. عبدالحسین مختاباد، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، پیشنهاد کرد که قالیباف شکایت خود را از «معماری نیوز» پس بگیرد.
پیش از این صادق کاشانی، وکیل مدافع یاشار سلطانی، اعلام کرده بود انتشار خبر عروسی دختر محمدباقر قالیباف در پارک لویزان، خبر انتصاب فرزند مهدی چمران به سمت معاون شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد و گزارش درباره واگذاری املاک شهرداری تهران دلایل شکایت قالیباف و چمران علیه سلطانی هستند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »