زیتون- در ادامه «کمپینی توئیتری» زنان عربستانی طوماری را با امضای ۱۴ هزار زن به دولت این کشور تحویل داده‌اند. این کمپین خواستار پایان قیمومیت مردان بر زنان است. 160926161755_aziza_al_yousef_624x351_azizaalyousef_nocredit
بر اساس قوانین عربستان، که براساس اسلام است، زنان برای بسیاری از تصمیم های زندگی از جمله سفر به خارج از کشور، کار و تحصیل، نیاز به جلب رضایت قیم مرد خود دارند. از نظر شرعی پدر، همسر و جد پدری قیم زنان هست، اما در جامعه عربستان سعودی پسر، برادر و عمو نیز از حق اعمال قیمومیت برخوردارند.
این طومار به امضای بیش از ۱۴ هزار زن رسیده است.
عزیزه یوسف، فعالی که این طومار را به دولت عربستان تحویل داده، به بی بی سی گفت که او از این اقدام «احساس غرور زیادی» می کند.
دولت عربستان سعودی هنوز نسبت به این طومار واکنشی نشان نداده است اما عزیزه یوسف، فعالی که این طومار را به دولت تحویل داده، به بی‌بی‌سی گفت زمان آن رسیده که پاسخی به این درخواست داده شود. دو فعال زن طومار را به کاخ سلطنتی بردند، اما به آنها گفته شد که باید آن را پست کنند
در ماه ژوئیه سال جاری هشتگی به زبان عربی در توییتر تحت عنوان «زنان سعودی می خواهند به سیستم قیمومت مردسالاری پایان دهند» منتشر شد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که سازمان دیده بان حقوق بشر گزارشی را در این باره منتشر کرد.
پس از آن زنان سعودی کامنت ها و ویدیوهایی را توییت را کردند و خواستار تغییر در این زمینه شدند. به دنبال آن زنان مدافع این طرح دستبندهایی با نوشته «من قیم خود هستم» به دست کردند.

بازگشت به صفحه اول