روایت تاسیس نیروهای سه‌گاه سپاه پاسداران

مخالفت هاشمی با انتشار علنی حکم آیت الله خمینی

زیتون- محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت «شرفیابی» فرماندهان سپاه «خدمت» رهبرجمهوری اسلامی مراحل تشکیل نیروهای سه گانه زمینی، هوایی و دریایی در سپاه را طی یادداشتی بازخوانی کرد. 81251290-5847141
به گفته رضایی احمد خمینی در تماس تلفنی از او خواست تا «نامه‌ای برای حضرت امام بنویس و از ایشان تأسیس نیروهای سه‌گانه‌ی زمینی و هوایی و دریایی سپاه را درخواست کن. امام نظر دارند که سپاه به نیروهای سه‌گانه مجهز شود.»
محسن رضایی که آن زمان فرمانده سپاه پاسداران بود، در تاریخ ۱۵ شهریور ۶۴ طی نامه‌ای تأسیس سه سپاه زمینی، هوایی و دریایی را درخواست کرد. یازده روز بعد فرمان تشکیل نیروهای سه‌گانه‌ی سپاه را صادر شد.
رضایی در ادامه این یادداشت که در خبرگزاری فارس منتشر شده، افزود: «بعدها حاج احمد آقا نقل کردند که حضرت امام، فقهای محترم شورای نگهبان را احضار کرده و فرمودند می‌خواهم به سپاه، دستور تأسیس نیروهای سه‌گانه را بدهم. بررسی کنید که آیا وفقِ قانون اساسی هست؟ و حضرت امام خطاب به فقهای محترم شورای نگهبان افزوده بودند که البته اگر شما مخالف هم باشید من این کار را خواهم کرد.»
اگرچه فقهای شورای نگهبان مخالفتی با این دستور نداشتند و فرمان آیت الله خمینی برای انتشار در اختیار صدا و سیما قرار گرفت.
محسن رضایی در ادامه نوشت: «در این اثنا حاج احمد آقا در تماس تلفنی با حقیر گفتند جناب آقای هاشمی رفسنجانی با انتشار و علنی شدن این حکم مخالف‌اند و می‌گویند «خوب است این حکم در دستمان باشد و منتشر و علنی نشود تا اگر…» مرحوم حاج احمد آقا نظر حقیر را در این مورد جویا شدند گفتم: «این نحو برخورد کردن با انتشارِ حکم، مناسب نیست. چراکه خبرِ آن درز پیدا می‌کند و برادران ارتش، تصور می‌کنند که این موضوع، برنامه‌ای است پنهانی برای انحلال ارتش و طبعاً به روحیه آن‌ها لطمه وارد می‌سازد.» که البته جناب آقای هاشمی این نظر را به آقای محمد هاشمی رئیس وقتِ صداوسیما هم گفته بودند، که آقای محمد هاشمی در پاسخ، اظهار داشته بود: «حاج احمد آقا باید بگویند.» آیت‌الله هاشمی هم هرچه به دنبال حاج احمد آقا گشته بود او را پیدا نکرده بود.»
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش پایانی این یادداشت نوشت: «به هر حال حاج احمد آقا نظر آقای هاشمی و حقیر را خدمت حضرت امام منتقل کردند و پس‌ازآن، تماس گرفتند و گفتند که امام فرمودند: «شتر سواری دولا دولا نمی‌شود. حکم را منتشر کنید.» به این ترتیب در ساعت ۱۴ حکم از رادیو قرائت شد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. فعلا که همه دارند شتر سواری دولا دولا میکنند! هم میگویند قران کتاب خداست و هم کتاب بنده ی خدا! هم میگویند سانسور و دیکتاتوری بد است, هم خودشان میکنند. میگویند استقلال, آزادی, جمهوری اسلامی, اما فقط یکی حق دارد ازادانه از اسلام بگویدو هم او استقلال را می فهمد و بقیه نفهمند! و عقل هم ندارند. دموکراسی صادر میکنیم, اما به عربستان نه! بازم بگم؟

  2. این دور اندیشی هاشمی را میرساند ، هرچند بعید است که آن روز به فکر هاشمی هم رسیده باشد که روزی سپاه به فکر بلعیدن کشور میافتد !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

روایت تاسیس نیروهای سه‌گاه سپاه پاسداران

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »