رییس کمیته حقیقت‌یاب حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸

مرتضوی قصورش را منکر بود و دیر عذرخواهی کرد

زیتون- پرویز سروری، رییس کمیته حقیقت‌یاب مجلس هشتم برای بررسی حوادث بازداشت‌گاه کهریزک، گفت سعید مرتضوی در زمان فعالیت این کمیته منکر کوتاهی خود در فاجعه کهریزک بود و حالا هم «بسیار دیر» عذرخواهی کرده است. به گفته این عضو شورای شهر تهران عذرخواهی مرتضوی در همان «می‌توانست آثار بسیار خوبی داشته باشد.» kahrizak-1
نماینده تهران در مجلس هشتم به سایت جمهوریت گفت مرتضوی در زمان فعالیت کمیته حقیقت‌یاب مجلس هشتم «هیچ کوتاهی را قبول نکرد و انکار می‌کرد و موضوعات را نمی‌پذیرفت». به گفته سروری کمیته مزبور «همه موضوعات را شجاعانه پیگیری و مطرح» کرد و درآن زمان «با مقاومت جدی مرتضوی روبه‌رو شد».
سعید مرتضوی هفته گذشته با انتشار نامه‌ای اتفاق‌های بازداشت‌گاه کهریزک را «واقعه خون‌بار» و جان‌باختگان را «شهید» نامید و نوشت که به عنوان دادستان وقت تهران از مسایل رخ داده در کهریزک «عمیقا ابراز تاسف و اعتذار» می‌کند. او تاکید کرده بود که عمدی در شکل‌گیری حوادث کهریزک وجود نداشته.
پرویز سروری اما گفت که نقش تصمیمات مرتضوی در بررسی‌ و تحقیق کمیته حقیقت‌یاب پیرامون اتفاق‌های رخ داده در بازداشت‌گاه کهریزک بسیار برجسته دیده شد. نماینده تهران در مجلس هشتم گفت اعزام افرادی که هنوز تفهیم اتهام نشده بودند به کهریزک «زمینه‌ساز جدی برای این حادثه غم‌بار» بود.
پس از اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و تظاهرات خیابانی معترضان، برخی از افراد دستگیر شده به بازداشت‌گاه کهریزک منتقل شدند. علاوه بر مرگ برخی افراد، گزارش‌هایی از شکنجه‌های جسمی، جنسی و روحی در این بازداشت‌گاه منتشر شد. پس از انتشار خبر مرگ محسن روح‌الامینی – فرزند عبدالحسین روح‌الامینی – آیت‌الله خامنه‌ای دستور به تعطیلی این بازداشت‌گاه داد.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب