اسرائیل ۲۰۰ موشک اتمی دارد که ایران را نشانه رفته است

زیتون- روزنامه اسراییلی معاریو ضمن انتشار افشاگری اخیر گروه هکرهای «دی سی لیک» از مکاتبه‌های ایمیلی مسئولان وزارت خارجه آمریکا، ایمیل‌هایی از کالین پاول، وزیر خارجه اسبق آمریکا، در مورد «هدف‌گیری موشک‌های هسته‌ای اسرائیل علیه ایران» منتشر کرد.1813348_314
به نوشته معاریو ایمیل‌های پاوی نشانه دیدگاه بخشی از دولت‌مردان آمریکایی است که در پیش گرفتن سیاست ابهام از سوی اسراییل درباره توان هسته‌ای این کشور را به عنوان «بخشی از راهبرد اسرائیلی» قبول ندارند. او نوشت: «اسرائیل عضو کنوانسیون منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیست؛ سیاست ابهام عمدی را ادامه می‌دهد؛ شمار کلاهک‌های هسته‌ای خود را مخفی کرده و اندازه آنها را نمی‌گوید، و حتی اصل توانمندی اتمی‌اش را عمدا زیر ابهام گذاشته است.»
کاولین پاول در دولت دوم جرج بوش پسر، وزیر امورخارحه آمریکا بود. او در ایمیلی خطاب به جفری لیدز، شریک بازرگانی اخیرش، ارزیابی نخست‌وزیر اسراییل در کنگره آمریکا را که مدعی شده بود ایران یک سال تا رسیدن به توانایی سوار کردن بمب اتمی فاصله دارد «اغراق‌آمیز» توصیف کرده بود.
پاول در ایمیل خود نوشته بود که در سخن‌رانی نتانیاهو در کنگره آمریکا «چرت و پرت‌های زیادی» درباره «پیشرفت برنامه اتمی ایران به گوش می‌رسد. بی بی دوست دارد بگوید یک سال باقی مانده – اما او و دیگرانی که این را می‌گویند، هر سال همین را تکرار می‌کنند. خیلی سخت است آدم هر سال شهامت داشته باشد و تکرار کند که یک سال دیگر باقی مانده».
وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در ایمیل دیگری نوشت: «تهرانی‌ها می‌دانند که اسرائیل دویست [موشک هسته‌ای] را به سوی تهران نشانه‌گیری کرده، و ما نیز هزار [موشک اتمی] داریم.» او در ایمیلی یادآور شده که پیش از این در «سخنانی آشکار» گفته بود: «ما تنها چیز اصلی را که برای آن‌ها [حکومت ایران]اهمیت دارد تهدید می‌کنیم و آن، موجودیت رژیم‌شان است؛ بعد خواهیم دید که آیا جرات می‌کنند حتی یک موشک هوا کنند؟»
کالین پاول گرچه از وزرای دولت جمهوری‌خواه بوش بود، اما از جمله حامیان گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران و برجام محسوب می‌شود.
پاول در ایمیل دیگری چنین درباره توافق با ایران اظهارنظر کرد: «توافق با ایران برای کشور ما و برای هم‌پیمانان ما خوب است، اما ژنرال‌های بازنشسته همیشه می‌پرند و چیز دیگری می‌گویند. من مسایل را عمقی مطالعه کردم، ما باید با داعش مبارزه کنیم، کسانی هستند که می‌گویند ما در جنگ با داعش جدی و قاطع نیستیم، چرت می‌گویند؛ برخی از این منتقدین به دنبال گرفتن دوباره مقام هستند اما من که این را نمی‌خواهم.»
پاول گفته است که «ایران حق دارد برنامه غنی کردن اورانیوم داشته باشد… ایرانی‌ها به درستی می‌‌گویند که غنی کردن اورانیوم برای مصارف مسالمت‌جویانه حق آنهاست» اما «تحریم‌ها تنها برای شکستن ایران کافی نیست.»
نیویورک تایمز نوشت گروه «سی‌ دی لیک» که این ایمیل‌ها را افشا کرده، در برخی محافل آمریکا به داشتن رابطه با روسیه متهم است.
کالین پاول در یکی از ایمیل‌های افشا شده، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، را «آبروریزی در حد ملی» و «منفور جهان» و دیک چنی، معاون رئیس‌جمهور در دوره جرج بوش، را «احمق» نامیده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »