زیتون- کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به طرح پیشنهادی رئیس این نهاد برای ممنوع شدن انتقال پول نقد به ایران «تحت هر شرایطی» رای مثبت داد. این طرح پس از آن ارائه شد که واشنگتن ۱.۷ میلیارد دلار مربوط به یک پرونده قضایی میان دو کشور را به صورت نقدی به تهران پرداخت کرد. g-w-_bush_delivers_state_of_the_union_address
این طرح از سوی اد رویس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که ریاست کمیته امور خارجی را هم بر عهده دارد، ارائه شد. نمایندگان جمهوری‌خواه ارسال پول نقد به ایران را «باج‌دهی» توصیف کرده و قصد دارند با تصویب قوانین جدید از پرداخت نقدی یا تسویه بدهی‌های واشنگتن به تهران بدون نظارت کنگره، جلوگیری کنند.
در بخشی از طرح شماره ۵۹۳۱ موسوم به «قانون جلوگیری از باج‌دهی به ایران در آینده» آمده است که رگونه پرداخت به ایران در ارتباط با دعاوی قضایی میان دو کشور باید «به صورت مورد به مورد و بر اساس مجوز مشخصی که از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری صادر شده» انجام گیرد. علاوه بر این دولت آمریکا باید فهرستی از پرداخت‌های انجام‌شده به ایران و همچنین مجموعه دعاوی ایران علیه آمریکا و ارزش تخمینی هریک از آن‌ها را به کنگره ارائه کند.
از این پس هم هرگونه پرداخت به ایران باید دستکم از ۳۰ روز قبل به اطلاع کنگره برسد.
طرح مشابهی هم در سنای آمریکا در دست بررسی است که مفاد آن سخت‌گیرانه‌تر از طرح ارائه شده در مجلس نمایندگان است. هریک از این طرح‌ها باید پیش از ارائه در صحن اصلی، در کمیته‌های مربوطه بررسی و تصویب شوند.

بازگشت به صفحه اول