زیتون- دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت که «باید روابط‌مان را با کشورهای عمان، کویت و حتی قطر بیش‌تر کنیم.» یحیی رحیم صفوی تاکید کرد: «هرگز نباید به سوی تنش با عربستان حرکت کنیم.» download
فرمانده سابق سپاه پاسداران در نشست مشترک مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام و مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به رقابت عربستان با ایران در منطقه افزود «در حوزه ژئوپلیتیک خلیج‌فارس، ما یک رقیب استراتژیک به نام عربستان سعودی داریم.»
به گفته او سعودی‌ها نسبت به افزایش وزن ژئوپلیتیکی ایران معترض هستند و «شکست‌های خود در سوریه، عراق، لبنان و حتی در یمن را به گردن ایران می‌اندازند.»
رحیم صفوی مدعی شد که «ایران تا به حال بسیار خویشتن‌داری کرده است»
او در ادامه مصادیق جنگ سرد بین ایران و عبرستان سعودی را برشمرد. از جمله اینکه «در جنگ ۸ ساله بیش‌ترین دولت‌هایی که به عراق کمک کردند، عربستان و کویت بودند» و یا نحوی مدیریت مراسم حج.
صفوی  با این وجود تأکید کرد: به هر جهت در این حوزه پیشنهاد من این است که ما باید «روابط‌مان را با کشورهای عمان، کویت حتی قطر بیش‌تر کنیم و در رابطه با سعودی‌ها مدارا کنیم.» ما به هیچ وجه نباید به سمت تنش با سعودی‌ها حرکت کنیم. صلح، امنیت و قدرت برتر خلیج‌فارس از آنِ ماست که این را آمریکایی‌ها هم می‌دانند.

بازگشت به صفحه اول