زیتون- شورای نگهبان طرح استفساریه قانون انتخابات را رد کرد. براساس این استفساریه شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام نتایج انتخابات، نامزدی را ردصلاحیت کند. 4233344_246
عباس‌علی کدخدایی، سخن‌گوی شورای نگهبان در مورد علت مخالفت شورای نگهبان گفت که این طرح «در صدد کاهش اختیارات شورای نگهبان» بوده است. به گفته سخن‌گوی شورای نگهبان این طرح به دلیل محدود کردن «حق اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای مجلس»، خلاف اصل ۹۹ قانون اساسی تشخیص داده شد.
براساس این طرح شورای نگهبان این قدرت را ندارد که پس از اعلام نتیجه انتخابات، نامزد یا فرد منتخب را ردصلاحیت کند. از دلایل مطرح شدن این مساله، ردصلاحیت مینو خالقی، از منتخبان اصفهان در انتخابات مجلس، بود. شورای نگهبان پس از اعلام نتیجه انتخابات، صلاحیت خالقی را رد کرد. دلیل این مساله هرگز به شکل رسمی اعلام نشد، اما برخی اخبار غیررسمی حکایت از آن داشت که انتشار عکسی از او در سفر به چین، دلیل ردصلاحیت بود.
اختلاف نظر دولت و مجلس با شورای نگهبان درباره این مساله، باعث شد که آیت‌الله خامنه‌ای آن را به هیات حل اختلاف قو ارجاع دهد. بعدها اعلام شد که نظر این هیات، مشابه نظر شورای نگهبان بود.

 

بازگشت به صفحه اول