بانک های ملت و سپه قرارگاه خاتم الانبیاء را تحریم کردند

زیتون- بانک‌های سپه و ملت ارائه خدمات به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران را محدود کرده‌اند.
این خبر امروز از سوی عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان، نزدیک به دفتر سیاسی سپا پاسداران، اعلام شد. روزنامه کیهان نیز در گزارش اصلی امروز خود با اعلام خبری مشابه، دولت روحانی را متهم کرد که به «تحریم داخلی» نهادهایی چون سپاه تن داده است. 250px-IRI_Air_Defence_Seal.svg
براساس گزارش کیهان دو بانک سپه و ملت به طور مکتوب به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند به این نهاد خدمات ارزی ارائه کنند.
عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان، درباره این مساله نوشت: «با تحریم قرارگاه خاتم الانبیا توسط بانک‌های ملت و سپه (و احتمالا چند بانک دیگر در آینده) نتایج برجام ملموس‌تر می‌شود.» گنجی نوشت که با توجه به «باج دادن و عقب‌نشینی» دولت حسن روحانی، در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو «به جای برگزاری یک انتخابات به انقلاب انتخاباتی» نیاز است.
براساس مصوبه مجلس نهم دو بانک ملت و سپه وظیفه دارند با «پول‌شویی» مبارزه کنند.
دو ماه پیش گروه ویژه اقدام مالی، سازمان بین‌المللی مبارزه با پولشویی، اعلام کرد ایران متعهد شده برای مبارزه با مساله پولشویی و تامین مالی تروریسم اقداماتی را انجام دهد. جزئیات تعهدات ایران در آن مقطع اعلام نشد.
پس از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در بازگشت به بازار ایران محتاطانه عمل کرده‌اند.
یکی از دلایل نگرانی‌های آنها این بوده است که به رغم رفع تحریم‌های هسته‌ای، همچنان اشخاص و نهادهایی در ایران تحریم هستند و نظام بانکی این کشور به داشتن مشکل پولشویی متهم می‌شود، به این ترتیب طرف خارجی ممکن است وارد معاملاتی شود که در نهایت برایش جریمه‌های سنگینی به دنبال داشته باشد.
تلاش برای رفع نگرانی بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و تشویق آنها برای حضور در ایران از سیاست‌های دولت حسن روحانی بوده است. 621685_544
روزنامه کیهان تصویر دونامه را بانک های سپه و ملت در پاسخ به قرارگاه خاتم الانبیا نوشته بودند را نیز منتشر کرد. واحد مستقل ارزی خطاب به مدیریت شعبه  بانک سپه در نامه‌ای به تاریخ ۱۰ مرداد ۹۵  و در جواب درخواست یه شرکت برای ضمانت نامه‌های ارزی آورده است: «…در شرایط فعلی و با عنایت به مفاد نامه بازگشتی مبنی بر نامبرده شدن متقاضی ضمانت‌نامه‌ها در لیست اشخاص تحریمی، اجابت درخواست متقاضی امکان‌پذیر نیست.»
همچنین در نامه بانک ملت که در پاسخ به درخواست قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای نقل و انتقالات ارزی؛ آمده است: «کارسازی کلیه خدمات ارزی (بین‌المللی) برای آن دسته از مشتریان که نامشان در لیست تحریم اتحادیه اروپا و یا لیست تحریم مشترک اتحادیه اروپا و سازمان ملل می‌باشد امکان‌پذیر نیست.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم ایران ، تحلیلی بر نوشته ایشان بنگارم. آقای شبستری عنوان مطلبش

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در

ادامه »