علم الهدی و فاطی موتوری

فرزانه روستایی

فاطی موتوری یا فاطی قاتی یک شوخی، طنز، کنایه یا اهانت به امام‌جمعه خشن مشهد نیست. او یکی از دختران بی‌سرپرست ایران‌زمین است که در مشهد علم الهدی از ۱۲ سالگی و از وقتی‌که ۳۰ کیلو بیشتر وزن نداشت خریدوفروش شده است. فاطی موتوری یکی از یازده فرزند یک خانواده فقیر ته محله فردوسی است که از شدت بی‌سرپرستی و گرسنگی از خانواده جدا و کمی بعد خانه گریز شد.

او خیلی زود فهمید اگر در این دنیا به‌حساب نمی‌آید، اگر هیچ‌کس به خود زحمت نمی‌دهد تا از او بپرسد که چند روز است غذا نخورده، و اگر وقتی گرسنه است کسی جز او طنازی و بوی یک عدد نان را که از میخ نانوایی آویزان شده را نمی‌فهمد، اما بدن او خریدار دارد تا از گرسنگی نمیرد. سیزده سال پیش که با یک واسطه او را دیدم از بس لاغر و ریز و بی توش و توان بود باورش سخت بود که کسی برای لذت‌جویی او را ببرد یا توجه کسی را جلب کند. اما خیلی زود فاطی موتوری که هوش سرشاری داشت در بازار تن‌فروشی شهر پر رونق مشهد علم الهدی جایی پیدا کرد و دید که بدون خانواده و فامیل هم می‌توان زندگی کرد، با این تفاوت که هر شب خانواده او عوض می‌شوند و هر کس به طریقی سعی می‌کند پول او را ندهد.

باهوش‌ترین بدن فروش شهر مشهد برای فرار از دست مأموران لباس پسرانه می‌پوشید تیپ پسرانه میزند و گاها سوار موتور می‌شد. وقتی از دست مأموران فرار می‌کرد موتوری را می‌یافت و کوچه به کوچه گاز می‌داد. یک‌بار سه ماشین پلیس او را دنبال کردند ولی از دست نیروی انتظامی فرار کرد. خودش می‌گوید اگر دستگیر هم می‌شد مهم نبود چون مأموران معمولاً خیلی زود با او توافق می‌کردند. با این تفاوت که این بار از پول خبری نبود ولی در عوض او را بازداشتگاه نمی‌فرستادند.

شهین بی‌پناه
شهین نیز کپی برابر اصل فاطی موتوری است. حداقل یکی از نام‌های او شهین است و داستانی مشابه فاطی دارد. دنیای شهین از وقتی رنگ متفاوت پیدا کرد که پدر معتاد دو خواهر و برادرش را رها کرد. مدتی بعد مادر شهین هم که توانایی سیر کردن شکم چهار بچه را نداشت با مردی فرار کرد و چهار بچه که بزرگ‌ترین آن‌ها شهین دوازده‌ساله بود در خانه‌ای که حتی تکه نانی در آن نبود تنها ماندند.
شهین فلاکت‌زده وصل شدن دنیای کودکی‌اش با کاندوم و مواد مخدر را از روزی به یاد می‌آورد که برای فرار از جیغ خواهرها و برادر کوچک‌تر خود که از گرسنگی طاقت از دست داده بودند از خانه بیرون زد. مرد همسایه او را یافت به او تجاوز کرد پولی به او داد و شهین راه سیر کردن شکم چند بچه گرسنه را یاد گرفت.

شهین نیز مانند فاطی در همه عمر غذای کافی نخورده بود و بسیار لاغر و نحیف و ریزنقش بود و هوش و ذکاوت فاطی موتوری را هم نداشت. در روزهایی که فاطی از هر مشتری ۱۷ هزار تومان پول می‌گرفت شهین هم‌ردیف ارزان‌ترین بدن فروش‌های مشهد کار را شروع کرد که به آن‌ها توالتی می‌گویند. مشتریان امثال شهین سربازهای بی‌پول بودند که او را به توالت پارک‌های مشهد می‌بردند برای دو هزار تومان.

اما شهین از یکجاهایی به کتاب‌های دکتر علی شریعتی دسترسی یافته و تعدادی از آن‌ها را خوانده بود. بخش‌هایی از کتاب هبوط شریعتی را از بر می‌خواند، شعر می‌فهمید، سهراب سپهری می‌شناخت، ولی کم‌کم گرگ خیابان‌هایی شد که یا رهگذران می‌خواستند او را بدرند یا زوار. در زندان وقتی گپ و گفت زنان زندانی داغ می‌شد و ریسه خنده زن‌ها از در و دیوار و میله‌های بند بالا می‌رفت مجلس گردان بند شهین بود. شهرت او به این بود که به شوخی و جدی اندام تناسلی همه افسران نیروی انتظامی مشهد و اکثر بازپرس‌ها و مأموران دادگستری و همه نگهبان‌های زندان مشهد را می‌شناخت و به یاد داشت. علت این بود که او نیز مانند فاطی بارها بازداشت شده بود و جریمه خود را نقدی به افسران و سربازان نیروی انتظامی و دادگستری پرداخته و از رفتن به بازداشتگاه معاف شده بود. وقتی از او می‌پرسیدند مال فلان بازپرس یا افسر چقدر بود چنان با جزئیات تعریف می‌کرد که بند زنان را از خنده منفجر می‌کرد. اما همیشه در خلوت می‌گفت که صدای گریه خواهرها و برادرش که شب‌ها از گرسنگی می‌نالیدند و بی‌تابی می‌کردند هیچ‌وقت از توی سرش بیرون نمی‌رود. همه آن‌ها در بهزیستی بودند و شهین به آن‌ها سر می‌زد.

امام‌جمعه‌ای که تهدید می‌کند
وقتی سخنرانی‌ها و تهدیدهای علم الهدی را می‌شنویم که با خط‌ونشان کشیدن برای دولت، به هنرمندان اهانت می‌کند و برگزاری کنسرت را درشان استان خراسان نمی‌بیند و مشهد را شهر تقوی و پرهیزکاری می‌خواند و معترضان را می‌خواند تا از مشهد بروند ممکن است فکر کنید علم الهدی ریش‌سفید شهری است که مردم آن حداقل در رفاه نسبی و آرامش اخلاقی به سر می‌برند و امام‌جمعه پاسدار چنین شهری است. اما وقتی به بازداشتگاه زنان سر می‌زنید و انبوه زنانی را می‌بینید که قریب به‌اتفاق برای تأمین مایحتاج روزانه خود و خانواده‌هایشان به فحشا و مواد مخدر رو آورده‌اند آنگاه سیمای علم الهدی از صدام حسین کریه‌تر می‌نماید. بدتر اینکه این زنان برای فروش بدن‌هایشان زندانی شده‌اند اما مردانی که این بدن‌های بدبخت را خریداری کرده‌اند مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند.

روزنامه گاردین چندی پیش گزارشی منتشر کرد از شهر مشهد با تیتر: زیارت، غذا، سکس و پارک آبی در شهر مقدس مشهد. گزارش گاردین که گویی پاسخی بود به مواضع یک سال بعد علم الهدی، حاکی از این است که گویی شهر مشهد با نوعی سازمان‌دهی از بالا، مورد توافق قرار گرفته است تا به زوار، بخصوص زوار عراقی و شیعیان کشورهای عربی یا به عبارتی جهان اسلام علما، سرویس و خدمات جنسی ارائه دهد. درواقع وقتی کنسرت موسیقی حرام شرعی شد برای شرعی شدن سکس و فحشا حتماً راه‌حلی پیدا می‌شود.
بعید است علم الهدی از آمار تن‌فروشی و فقر در استان خراسان اطلاعی نداشته باشد یا اینکه نداند در محلاتی مانند کشف رود، میدان فهمیده، بلوار طبرسی دوم چه می‌گذرد. اما هر چه هست علم الهدی در شرایطی برای فضاهای فرهنگی کشور خط‌ونشان می‌کشد که همه نهادهای رقیب دولت برای درآمدزایی به هر راهکار حلال و حرامی متوسل شده‌اند. همچنین می‌توان احتمال داد که برای تایلند و فیلیپین شدن شهرهای توریستی و مذهبی ایران و حلیت درآمدهای ناشی از فحشا هم راهکارهای شرعی ساخته شده است.

حال می‌توان حدس زد که چرا نمی‌خواهند پای هنرمندان و ادیبان به شهر مشهد باز شود و چرا اصرار دارند تا کنترل همه اهرم‌های اداره مشهد دربست در اختیار طیفی قرار داشته باشد که علم الهدی با آن‌هاست. شهری که فحشای شرعی با برنامه‌ریزی می‌رود تا به یک ستون از اقتصاد آن تبدیل شود را باید به دست همان علم الهدی سپرد تا اداره شود. سند این هم آگهی رسمی فعالیت‌هایی است که در صحن کهنه حرم به شرح زیر جریان دارد:

اعلامیه رسمی صیغه توسط آستان قدس رضوی با نرخ و شرایط.

علم الهدی زیتون

1علم الهدی زیتون

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

14 پاسخ

 1. بر زائران عربی تاکید شده در متن ولی در همین مشهد بسیاری دخترانشان را به افغانی های مهاجر که اغلب غیرقانونی هستند می فروشند ظاهرا به عنوان همسر .جدیدا برای بالا بردن جمعیت مجلس تصویب کرد که به فرزندان حاصل از این طور معامله ها شناسنامه داده شود .قطعا بعد از این قانون تعداد اینطور – مثلا -ازدواج ها که در همین طبقه پر بچه و فقیر اتفاق می افتد بیشتر می شود .

 2. خیلی عالی است که شما نمی پذیرید و تا قانع نشدید آن را قبول نمی کنید
  این یعنی یک استاندارد بالا

  من هم تلاش می کنم استناد سند را ارتقا بدهم

 3. سلام، از مقاله خوبتان استفاده کردم کاش در قسمت اشتراک گذاری، اشتراک در گوگل پلاس هم در نظر میگرفتین برای همین مجبورم متن را کپی کنم

 4. با سلام و تشکر به عنوان کسی که در مشهد هستم تشکر میکنم که یکی از مشکلات عدیده شهر را مطرح کردید. اجازه بدید که در صحت اگهی منتشره شک کنم و حاضرم حتی با منبعتون هم دراین زمینه صحبت کنم. بهرحال در صورت عدم صحت بازهم مشکل اصلی پابرجاست

 5. خانم روستایی، خبر آن اعلامیه صیغه راسته؟ ما که دسترسی نداریم. شما از مرتبطان خود بخواهید چک کنند ببینند واقعا چنان اتفاقی افتاده است. قدری غریب به نظر می رسد.

  1. تردید نکنید
   حتی منبع آن اجازه داد تا من نام او را منتشر کنم اما زیتون ضرورتی نمی بیند وارد این بحث شود.
   اصلا هم غریب به نظر نمی رسد.
   ماجرای فاطی موتوری و شهین نیز داستان سرایی نبود واقعیت محض است . حتی از این بدتر هم هست ،، بسیار بسیار بدتر
   موارد کثیری که مردان زنان یا دختران خود را می فروشند پدیده شومی است که در همه شهرهای ایران جریان دارد . ولی در شهرهای بزرگتر یا مذهبی بیشتر

   1. خانم روستایی قرار نیست آن چه را شما منبع می دانید، ما هم منبع معتبر بدانیم. قبل از انتشار آن لحظه ای از خود نپرسیدید که شاید خواننده به وثاقت نقل قول من اعتماد نداشته باشد، من چگونه نسبت به انتشار آن اقدام کنم. چرا و هزار بار چرا به فهم ما مخاطبان سایت احترام نمیگذارید؟!!

 6. سلام. چرا یادداشت بنده را حذف کردید؟!! ایا تحمل حتی یک دیدگاه مخالف ر ندارید و لی ندای واآزادی شما گوش فلک را کر کرده است؟!!

 7. . جنگی که به روسیه امکان حضور در منطقه خاورمیانه را داده و برغم تقابل غرب با روسیه بر سر اوکراین، امریکا را ناگزیر از همکاری با روسیه در سوریه کرده ‌است، چرا ادامه نیابد؟ روسها چه سودی در پایان زودهنگام این جنگ دارند؟ اگر جنگ طولانی شود، حضور نظامی روسیه در ایران نیز طولانی می‌شود.

 8. خانم روستایی، در گذشته گاهی اعتباری برای مقالات شما قائل بودم اما حالا فهمیدم بنای شما بر مخالفت و پرونده سازی است. کدام فرد بی خبر است که نداند امثال آقای علم الهدی حاقل آن چه شما به او نسبت میدهید دروغ است؟ ما که ایشان را بهتر از شما می شناسیم. بهر حال ما مرد هستیم و با ایشان ارتباط داشتیم و مراتب تقوای او را بهتر از شما خبر داریم. این چه حرفهای نامربوط و اطلاعیه بی اصل و بدون مدرکی است که در یک سایتی که آدمهای فهمیده به آن مراجعه می کنند می نویسید. شهر مشهد مشکلات کمی ندارد ولی از آن چه شما گقتید اقای علم الهدی نفعی نمی برد. اتفاق چون جریان عمده امور اجرایی شهر و استان در دست دولتهاست شهر این مشکلات را دارد. اگر امور اجرایی بر حسب قانون خاص دست امثال ایشان بود شاید چنین وضعی را شاهد نبودیم. ایشان تنها یک تریبون دارد و شما مدعیان آزادی حتی آن را هم تحمل نمی کنید!!! تاسفم به حال جوانان بی تجربه ای است که شعار آزادیخواهی شما را باور می کنند ولی نمیدانند بدترین اختناق در جمع شما یافت میشود . برخوردتان با آقای علم الهدی شاهد این ماجراست.

  1. احمداقای عزیز – خانم روستایی حرفی در مورد نفع بردن علم الهدا از بازار صیغه نزده اند ، حرف ایشان این است با وجود این همه اسیب های اجتماعی حضرت ایت الله چرا بند کرده اند به برگزاری کنسرت و چرا استان رضوی تلکه بگیر فحشا در شهر مشهد .
   هر ادمی که اندک اشنایی با فقه داشته باشد میداند که ازدواج موقت زنانی که طبق قرارداد با استان مقدس رضوی “موظفند” ماهانه ۲۵ روز به صیغه برادران زوار درایند صیغه نیست و تن فروشی است .

 9. سلام،
  شما که دلسوز زنان مذکور هستید، لطفا یک اقدام عملی، و نه مقاله تئوریک یا سیاسی، هم برای کاهش الام و کاهش بالا رفتن امار اینگونه زنان هم بکنید.
  به عمل کار براید، به سخن دانی نیست.
  دو صد گفته چون نیم کردار نیست.
  متاسفانه همه اهل حرفیم و گله و اعتراض، ….. و گفتن لنگش کن به دیگران، مثل خود بنده!

  1. دمکراسی و دمکراسی ، همچنین دمکراسی
   فاطی موتوری و شهین فلاکت زده محصول یک جامعه استبدادی دزد و مردانه و تک صدایی هستند.
   باور کنید غرب همه این مسیر چهل ساله ما را دویست ساله رفتند و برای درمان معضلاتی که امروز ما به آن دچار هستیم به غیر از دمکراسی و چند صدایی و شفافیت سیاسی و چرخش مداوم قدرت سیاسی بین احزاب و انتخابات شفاف راه حلی پیدا نکردند.
   مشکل این است که در ایران آخرین مدل های ماشین فراری و جدیدترین کرم ضد چروک به راحتی پیدا می شود ، اما از آخرین دستاوردهای فکری جامعه شناسان و اندیشمندان و دانشگاهیان و درس گرفتن از تجربیات آنها خبری نیست.
   باور کنید در غرب وقتی آمار فحشا و مصرف مواد مخدر یا ارتشا زیاد شود دولتی که کشور را اداره می کرده با لگد انتخابات بیرون انداخته می شود تا دولت بعدی با مجموعه اصلاحات این آمار را کاهش دهد یا درمان کند .
   مگر می شود ٨٠ میلیون مردم ایران با اغتشاش و اضطراب و سرطان و دروغ و سرکوب و نابودی محیط زیست و مسئولانی که فقط در اندیشه پر کردن حساب بانکی خود هستند چهار دهه روزگار سر کنند ،، آنوقت انتظار داشته باشید فقر و فحشا دامن ضعیف ترین اقشار اجتماعی را نگیرد.

   باز هم تکرار می کنم : سرکوب سیاسی و نبودن دمکراسی در اکثر جوامع عقب افتاده همیشه منجر به فقر و شکاف طبقاتی تولید امثال فاطی موتوری می شود.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »