زیتون– احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، خبر داده که عاصمه جهانگیر، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر پاکستانی، به عنوان جایگزین او انتخاب خواهد شد.
احمد شهید امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر در توییتر خود، به جهانگیر تبریک گفت. شهید نوشته که مسئولیت خود را در ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) به عاصمه جهانگیر تحویل می‌دهد. 411604_217
عاصمه جهانگیر کیست
خانم جهانگیر ۶۴ سال دارد و متولد شهر لاهور در پاکستان است.
او از فعالان مشهور و قدیمی حقوق بشر در پاکستان و بنیانگذار کمیسیون حقوق بشر این کشور به شمار می‌آید.
جهانگیر از رهبران جنبش وکلای پاکستان در سال ۲۰۰۷ بود که در اعتراض به تعلیق ریاست افتخار محمود چودری بر دادگاه عالی این کشور توسط پرویز مشرف، رییس‌جمهوری وقت پاکستان، برپا شد.
او در سال ۱۹۸۳ به علت شرکت در اعتراضات علیه حکومت نظامی ضیاءالحق زندانی شد و در سال ۲۰۰۷ نیز برای مدتی در حصر خانگی قرار گرفت.
عاصمه جهانگیر از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در آزادی ادیان و عقاید بود.
خانم جهانگیر برنده جوایز متعدد بین‌المللی در حوزه حقوق بشر به شمار می‌آید.
احمد شهید از سال ۲۰۱۱ به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران منصوب شد و در گزارش‌های متعدد، جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر در حوزه‌های مختلف محکوم کرد.
او در مدت مسئولیت خود با حملات و اهانت‌های تند مقام‌های جمهوری اسلامی روبرو بود و هرگز نتوانست به ایران سفر کند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، اخبار و مصادیق مربوط به نقض حقوق بشر در حوزه کاری خود را گردآوری و تنظیم می‌کند و آن را در اختیار سازمان ملل متحد می‌گذارد.

بازگشت به صفحه اول